Suriyeli Mülteci Çocuklara Yönelik Koruma ve Beslenme Projesi

IMC VE UNICEF tarafından desteklenen proje kapsamında, kamp dışında yaşayan Suriyeli çocuklar için koruma ve beslenme faaliyetleri yürütülmüş ve İstanbul, Gaziantep’teki Çok Yönlü Destek Merkezleri içerisinde ya da yakınında Çocuk Dostu Alanlar (CFSs) kurulmuştur.

Proje kapsamında, 5 yaş altı çocuklar (6-59 ay arası) için, çocuk gelişim uzmanları ve beslenme uzmanları tarafından beslenme yetersizliklerini tespit amacıyla düzenli kontroller (üst-orta-kol referansları – MUAC) ve boy-kilo ölçümleri yapılmıştır. MUAC değerleri çocuklarda gelişim bozukluğuna bağlı yüksek riski tespit imkânı sağlamaktadır. Akut beslenme yetersizliğine sahip çocuklar Çok Yönlü Destek Merkezlerinde ve/veya yönlendirme yapılan hastanelerde uzman personel tarafından tedavi ve takip edilmiştir. Aynı zamanda çocukların düzenini desteklemek ve beslenme yetersizliğinin tedavisi için ek besinler de sağlanmıştır.

Bunlara ek olarak, proje kapsamında farkındalığı arttıracak toplantılar da düzenlenmiş ve bu sayede hamile ve emziren kadınlara emzirme, beslenme ve sağlık bilgisi konularında danışmanlık verilmiştir. Projede, çocukların beraber oyun oynayabilecekleri ve yeteneklerini geliştirebilecekleri, gelişimlerine katkı sağlayan etkinlikler de düzenlenmiştir. Bu aktiviteler güvenli, çocuk dostu ve geliştirici ortamlarda gerçekleştirilmiştir.

Aktivitelerin tamamı Suriyeli gönüllülerin desteğiyle gerçekleştirilmiş, gönüllüler de bu sayede çocuklarla çalışma, Çocuk Dostu Alanlar’da çalışma prensipleri, çocuk koruma ve temel çocuk psikolojisi gibi konularda bilgi ve deneyim kazanma şansı bulmuştur.

Aynı zamanda ihmal, kötü muamele ve istismar mağduru çocukların gerekli ve özel servislere yönlendirilmesi UNICEF ve BMMYK iş birliğiyle yapılmıştır.