Personel

İletişim Bilgileri

SURİYELİLER HAKKINDA

Doğru Bilinen Yanlışlar

1 “Suriyeliler devletten maaş alıyor.”

Geçici koruma veya uluslararası koruma altında olan ve belli şartları sağlayan kişilere Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve ismi Sosyal Uyum Yardımı (SUY) olan bir aylık verilmektedir. Bu paranın ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırılması Türk Kızılayı’nın KIZILAY KART sistemi ile gerçekleşmektedir. Paranın devlet tarafından veya Kızılay tarafından finanse edildiği iddiası asılsızdır. Paranın tamamı AB tarafından finanse edilmektedir.

2 Suriyeliler istedikleri üniversiteye sınavsız girebiliyor.”

Suriye uyruklu öğrencilerin diğer yabancı uyruklu öğrencilerden bir farkı yoktur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilerin üniversiteye yerleşmek için Yabancı Öğrenci Sınavı’na (YÖS) girmeleri gerekmektedir. Bu kural, Suriyeliler için de geçerlidir.

3 “Devlet üniversiteye giden tüm Suriyeli öğrencilere burs veriyor.”

Devlet yabancı öğrencilere burs vermektedir fakat bu durum Suriyelilere özel olmadığı gibi üniversiteye giden her Suriyeliye yönelik de değildir. Türkiye’deki üniversitelerde 25 bini Suriyeli olmak üzere toplam 148 bin yabancı öğrenci eğitim almaktadır. Yabancı öğrencilerin %16,8’i ve Suriyeli öğrencilerin %5,7’si burs olanaklarından faydalanmaktadır.

4 “Suriyeliler seçimlerde oy kullanabilecek.”

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası gereğince, Türk vatandaşı olmayan hiç kimse seçimlerde oy kullanamamaktadır. Ülkemizde geçici koruma kapsamında bulunan Suriyelilerin oy kullanmaları mümkün değildir.

5 “Suriyeliler hastanede sıra beklemiyor.”

Suriyelilerin hastanelerde yasal önceliği yoktur. T.C. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre yasal öncelik sadece; acil vakalara, engellilere, hamilelere, hizmetteki askeri personele, şehit yakınlarına, gazi ve gazi yakınlarına, 65 yaş üstü kişilere ve 7 yaşından küçük çocuklara verilmektedir.

6 “TOKİ evleri Suriyelilere ücretsiz verilecek.”

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan (TOKİ) konut edinmenin ön koşulu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin TOKİ’den ev alması mümkün değildir. Şimdiye kadar TOKİ tarafından Suriyelilere bedeli karşılığında satılan ya da bedelsiz olarak verilen bir konut olmamıştır.

Hayatı paylaşmak için engel yok
7 “Suriyelilerin telefon faturasını devlet ödüyor.”

Ankesörlü telefonlarda kullanılmak üzere verilen kartlar Suriyeliler için değil, sınır dışı edilmek üzere Geri Gönderme Merkezlerinde tutulan yabancılar içindir. Kartlar Türkiye’de yaşayan Suriyelilere verilmemektedir. Kartların bedeli Avrupa Birliği tarafından karşılanmaktadır.

8 “Suriyeliler devlet memuru olarak işe alınacak.”

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesi gereğince, Türk vatandaşı olmayanlar devlet memuru olamamaktadır. Dolayısıyla geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin devlet memuru olmaları mümkün değildir.

9 “Suriyeliler su, elektrik ve doğalgaz faturası ödemiyor.”

Abonelik sahibi hiç kimsenin ücretsiz su, elektrik veya doğalgaz kullanma hakkı yoktur. Türk vatandaşları gibi Suriyeliler de su, elektrik ve doğalgaz fatura bedellerini ödemekle yükümlüdür.

10 “Suriyeliler Türk vatandaşı olacak.”

Türkiye’de bulunan Suriyeliler ‘Geçici Koruma’ statüsüne sahiptir. Geçici koruma kapsamındaki kişilerin 5 yıl ülkede ikâmet ederek Türk vatandaşı olma hakkı bulunmamaktadır.

11 “Suriyelilerin gelmesiyle birlikte suç oranı arttı.”

Suriyelilerin nüfusa göre suça karışma oranı %2,5’tir ve bugüne kadar Suriyelilerin yalnızca binde 8’i suça karışmıştır. Dolayısıyla, ülkemizdeki Suriyelilerin suça karışma oranı oldukça düşüktür.

12 “Suriyeliler ülkemizde kayıtsız olarak kalıyor.”

Ülkemizde bulunan Suriyeliler kimlik bilgileri, fotoğrafları ve parmak izleri ile İl Göç İdaresi Müdürlükleri tarafından kayıt altına alınmakta ve kendilerine Geçici Koruma Kimlik Belgesi düzenlenmektedir. Bu kimlik belgesi Suriyelilere ülkemizde yasal kalış hakkı sağlamaktadır. Suriyeliler ülkemizde kayıtsız olarak kalmamaktadır.

13 “Suriyeliler istedikleri ilde ikâmet edebiliyor.”

Suriyeliler, Geçici Koruma Yönetmeliği’nin 33’üncü maddesi gereğince T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen ilde ikâmet etmekle yükümlüdür. Geçici koruma kapsamındaki Suriyeliler istediği ilde ikâmet edememekte ve yalnızca ikâmet illerinde hak ve hizmetlere erişim sağlayabilmektedir.

14 “Suriyeliler salgın hastalıkları önleyici hizmetlerden faydalanmıyor.”

Türk vatandaşları gibi Suriyeliler de koruyucu sağlık hizmetleri kapsamında aşılardan yararlanmaktadır. Koruyucu sağlık hizmetleri herhangi bir ayrım gözetmeden Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan herkes gibi Suriyelilere de ulaştırılmaktadır.

[ SGDD-ASAM ]

PROJELERİMİZ

Press Communication LineSGDD-ASAM Basın İletişim Hattı

0505 179 58 51 - [email protected]

Not: Bu hat yalnızca medya çalışmaları için kullanılacaktır.
توجه: این خط فقط در رابطه با مسائل مربوط به رسانه ها و اظهار نظرهای سازمانی مورد استفاده قرار خواهد گرفت