GLOBAL GIVING DESTEK PROJESİ

2000 yılında Halep’te doğan Nicah, Berkut ailesinin okul çağındaki dört çocuğundan biri. Nicah’ın ailesi hayatlarını kurtarmak ve güvenli bir yere ulaşmak üzere 6 yıl önce Türkiye’ye geldi. Nicah, Adana’da komşularının desteğiyle eğitimine ve hayallerinin peşinden koşmaya devam etti.

Nicah’la yollarımız Adana’daki Yaşam Becerileri Geliştirme Merkezi’nde kesişti. YÖS sınavına hazırlık kurslarına büyük bir istekle devam ediyordu. Türkiye’de bir üniversiteye girebilmek amacıyla azimle çalışıyordu.

“Okulda bütün notlarım 100 üzerinden 90’dan fazla ve deneme sınavlarında hep başarılıyım. Yaşam Becerileri Geliştirme Merkezi’ndeki tüm derslere devam ettim ve ekstra çalışmalara katıldım. Öğretmen olmayı hayal ediyorum ve bu sayede gençlere çizdikleri yolda yardımcı olmak istiyorum. Çukurova, Ankara ya da Galatasaray Üniversitelerinden birinde okumak istiyorum. Hayallerimi gerçeğe dönüştürmek için önümde son bir engel kaldı: Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı Giriş Ücreti. Bu konuda Yaşam Becerileri Geliştirme Merkezindeki öğretmenlerimden birisine danıştım…”

Nicah bize danıştı ve aklımıza bir fikir geldi! Adana Çok Yönlü Destek Merkezi ve İstanbul Yaşam Becerileri Geliştirme Merkezi’ndeki arkadaşlarımızı aradık ve bağışlarımızı ihtiyacı olan başarılı öğrencilerle paylaşmaya karar verdik.

Kısa bir süre içerisinde Nicah gibi 29 öğrenci, destek için başvuru yaptı. Hayalini kurdukları üniversitelere başvurularını yapabildiler. Bugünlerde sınavlara giriyorlar ve bu süreçte biz de onları izliyoruz.

Sizlerin yardımlarıyla bu öğrenciler Galatasaray Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi gibi Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde okuyabilecekler.

Daha önceleri de sizlerin bağışlarıyla Türkiye’nin birçok ilinde çocukların ve gençlerin okullarına devam edebilmelerine destek olmak için çalışmıştık. Bu gibi başarılı gençlerin üniversiteye devam edebilmeleri için önlerindeki son engelleri de ortadan kaldırmanın harika bir şey olduğunu düşünüyoruz. Şimdi bekleyip, onların başarılarını kutlama ve aldıkları sonuçları sizlerle paylaşma zamanı.

Teşekkürler!