Personel

İletişim Bilgileri

1995

SGDD-ASAM Kuruldu

SGDD-ASAM, Türkiye’de sığınmacı kavramını adında barındıran ilk dernek olarak Ankara’da kuruldu.

1997

SGDD-ASAM'ın Akademik Çalışmaları

SGDD-ASAM göç alanında yürüttüğü çalışmalarla akademik bilginin toplandığı bir derneğe dönüştü.

1999

Kosova'dan Türkiye'ye Göç Hareketliliği

1999 yılında 20 bine yakın kişi Kosova’dan kaçarak Türkiye’ye sığındı.

2003

Irak Savaşı

Irak’ta yaşanan savaş ve istikrarsızlıklar nedeniyle Türkiye’ye yönelen göç hareketliliği yoğunlaştı.

2005

SGDD-ASAM ve UNHCR İŞ Birliği Başladı

2005 yılında başlayan SGDD-ASAM ve Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) iş birliği, bu iki kurumun Türkiye’de yaşayan milyonlarca mültecinin yaşamlarına dokunabilmesini sağladı. İlerleyen yıllarda SGDD-ASAM, UNHCR desteğiyle onlarca temsilciliğinin açılışını gerçekleştirdi.

2008

Kapadokya Kadın Buluşmaları Başladı

İlki 2008 yılında düzenlenen Kapadokya Kadın Buluşması, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında binlerce mülteci kadının katılımıyla gerçekleştirilmeye başlandı. 2019 yılında 12’ncisi gerçekleşen etkinliğin dünyada bir benzeri daha bulunmuyor.

2011

Suriye İç Savaşı ve Kitlesel Göç

Mart 2011’den itibaren süren iç savaşta yüz binlerce insan hayatını kaybetti ve 6 milyondan fazla sivil hayatta kalabilmek için başka ülkelere göç etti.

2013

SGDD-ASAM Çok Yönlü Destek Merkezleri Kurulmaya Başlandı

SGDD-ASAM’ın sığınmacı ve mültecilere daha kapsamlı hizmet sunmak için kurduğu Çok Yönlü Destek Merkezleri, sığınmacı ve mülteciler için koruma, sosyal ve hukuki danışmanlık, psikososyal destek, yaşam becerilerini geliştirmeye yönelik kurslar ve sosyal uyum etkinlikleri düzenlemeye başladı.

 
 
 
2013

Eş Kayıt

SGDD-ASAM Ankara Merkez Ofisi’nde UNHCR adına sığınma başvurusunda bulunan Suriyeli olmayan sığınmacıların kayıt işlemleri yapılmaya başlandı. 2013-2018 yılları arasındaki beş yıllık dönemde sığınma başvurusunda bulunan Suriyeli olmayan 535.396 sığınmacının kaydı gerçekleştirildi. Kayıt işlemleri sırasında aynı zamanda hassasiyetleri tespit edilen sığınmacıların hak ve hizmetlere erişmesi için ilgili kamu kurumları ile iş birliği yapıldı.

2014

UNICEF İş Birliği

SGDD-ASAM, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından mülteci çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulan çocuk ve hijyen kitlerinin dağıtımını üstlendi. Bu iş birliği sonraki yıllarda Al Farah Çocuk ve Aile Destek Merkezleri’nin kurulmasına zemin hazırladı.

2014

Türkiye, Dünyanın En Fazla Mülteciye Ev Sahipliği Yapan Ülkesi

Son çeyrek yüzyılda dünyada görülmüş en büyük mülteci krizini başlatan Suriye iç savaşının ardından Türkiye 2014 sonu itibarıyla dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke konumuna geldi.

2015

Al Farah Çocuk ve Aile Destek Merkezleri

SGDD-ASAM, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından mülteci çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulan çocuk ve hijyen kitlerinin dağıtımını üstlendi. Bu iş birliği sonraki yıllarda Al Farah Çocuk ve Aile Destek Merkezleri’nin kurulmasına zemin hazırladı.

2015

2015 Mülteci Film Günleri

Türkiye’nin ilk Mülteci Film Günleri, 2015 yılında SGDD-ASAM tarafından Ankara Büyülü Fener Sineması’nda düzenlendi. Etkinlikle, mülteciler konusunda toplumda oluşabilecek olumsuz algıların kırılması, konunun insani boyutlarına dikkat çekilmesi ve farkındalık yaratılması hedeflendi.

2016

SGDD-ASAM Mülteci Çocuk Korosu

SGDD-ASAM merkezlerinde Suriyeli, Iraklı, Afgan ve Türk çocukların bir araya gelmesiyle kurulan SGDD-ASAM Mülteci Çocuk Korosu bugün artık yüzlerce çocuktan oluşan ve Türkçe- Arapça şarkılarıyla onlarca dinleti gerçekleştiren bir müzik topluluğuna dönüştü.

2016

Medya ve Mülteciler Basın Buluşmaları

SGDD-ASAM, 2016’da başlattığı ‘Medya ve Mülteciler Basın Buluşmaları’yla bugüne kadar binlerce medya mensubunu bir araya getirdi. Ankara, İstanbul, Antalya, Gaziantep ve Adana’da gerçekleştirilen buluşmalarda, göç ve mülteci alanında medyanın rolü tartışıldı.

 
 
 
2016

İlk Yurt Dışı Temsilciliği Atina'da Açıldı

SGDD-ASAM, ilk yurtdışı temsilciliğini Atina'da açarak göç ve mülteci alanındaki 25 yıllık deneyimimini uluslararası boyuta taşıdı.

 
 
 
2016

Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezleri

“Geçici Koruma Altındaki Suriyeli Sığınmacıların Sağlık Hizmetlerine Erişiminin Geliştirilmesinde SGDD-ASAM Desteği Projesi”, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve T.C. Sağlık Bakanlığı’na bağlı İl Sağlık Müdürlükleri tarafından WHO Mülteci Sağlığı Programı kapsamında başladı. Proje kapsamında; Ankara, İzmir, Hatay ve Mersin illerinde bulunan Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezleri’nde 200 bin birinci basamak sağlık hizmeti ve psiko-sosyal destek kapsamında 40 bin danışmanlık hizmeti verildi.

 
 
 
2016

Ankara Toplum Merkezi

“Ankara’da Mültecileri Güçlendirme ve Sosyal Uyumu Destekleme Projesi” Alman hükümetinin finansal desteğiyle, Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) iş birliğiyle başladı. Proje kapsamında kurulan Ankara Toplum Merkezi’nde yürütülen faaliyetler, koruma ve kalkınma çalışmaları olmak üzere iki ana program altında sürdürülüyor.

 
2016

Kadın ve Kız Çocukları için Güvenli Alan

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ve T.C. Sağlık Bakanlığı’nın yürüttüğü SIHHAT Projesi ortaklığı ile kurulan Kadın Sağlığı Danışma Merkezleri’nde uygulanan “Kadın ve Kız Çocukları için Güvenli Alan Projesi” ile sığınmacı ve yerel halktan yararlanıcılara danışmanlık hizmeti veriliyor ve vaka takibi yapılıyor.

2017

Çok Yönlü Destek Merkezleri

Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle Türkiye’deki “Uluslararası Koruma Başvurusu Sahipleri için Koruma Mekanizmalarının Güçlendirilmesi Projesi” başladı ve proje kapsamında SGDD-ASAM tarafından Çankırı, Çorum, Denizli, Eskişehir, Konya, Manisa, Mardin, Nevşehir ve Samsun illerinde Çok Yönlü Destek Merkezleri açıldı.

2017

1. Çocuk Şenliği

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak amacıyla ilki 2017 yılında gerçekleştirilen Çocuk Şenliği, Türk ve mülteci çocukları bir araya getirerek çocuklar arasındaki barış, kardeşlik ve dostluk ortamının gelişmesine katkı sağladı. Gelenekselleşen Çocuk Şenliği’nin üçüncüsü 2019 yılında 6 binden fazla çocuğun katılımıyla bir kez daha Çankaya Belediyesi Atatürk Parkı’nda yapıldı.

2017

SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi

“Suriyeli Kadın ve Kız Çocuklarının ve Ev Sahibi Toplumun Dayanıklılığının Arttırılması Projesi”, Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) öncülüğünde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ortaklığı ve Avrupa Birliği Güven Fonu’nun finansal desteği ile yürütülmeye başlandı. Proje kapsamında kurulan SADA Kadın Gelişim ve Dayanışma Merkezi’nin çalışmaları arasında yer alan SADA Kadın Kooperatifi 2019 Paris Barış Forumu’nun en başarılı 10 projesinden biri seçildi.

 

2017

Danışmanlık Hattı

UNHCR iş birliğiyle kurulan SGDD-ASAM Danışmanlık Hattı, Türkiye’de yaşayan tüm sığınmacı ve mültecilere Arapça, Farsça, İngilizce, Fransızca, Urduca ve Somalice dillerinde danışmanlık sağlamaya başladı. Proje boyunca toplamda 361.653 çağrı cevaplanarak dil bariyeri ya da çeşitli hassasiyetler nedeniyle yerel destek mekanizmalarına ulaşamayan sığınmacı ve mülteciler ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendirildi.

 
 
 
 
2019

2. Mülteci Film Festivali

İlk kez 2015 yılında düzenlenen festival, 2019 yılında Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Türkiye’de Yaşayan Irak ve Suriye Krizlerinden Etkilenmiş Sığınmacılara Yönelik Geliştirilmiş Destek Projesi” kapsamında SGDD-ASAM ve Mülteci Destek Derneği (MUDEM) iş birliğiyle Ankara, Karabük ve Yalova’da gerçekleştirildi.

 

2019

SGDD Göç Akademisi

SGDD-ASAM’ın uzun yıllar sahada edindiği bilgi ve tecrübeyi kullanarak göç konusundaki bilimsel bilgi üretimine ve pratik ile teorik bilginin bütünleştirilmesine katkı sağlamak amacıyla SGDD Göç Akademisi kuruldu.

 
 
 
2020

Pazakule'de 1 Ay

SGDD-ASAM, 28 Şubat 2020 tarihinde yapılan “Avrupa’ya geçişlere engel olunmayacak” açıklaması sonrası sığınmacı ve mültecilerin Türkiye’nin batı sınırlarına doğru hareketlenmesi ile başlayan süreçte Pazarkule başta olmak üzere sınır hattı boyunca 150’den fazla personeliyle birlikte koruma, ihtiyaç analizi ve insani yardım çalışmaları gerçekleştirdi.

 
2020

Migrant TV Yayınlarına Başladı

Türkiye’de yaşayan sığınmacı ve mültecilerin ülke ve dünya gündemine dair gelişmeleri takip edebilmeleri ve yaşamlarını kolaylaştırıcı bilgilere ulaşabilmeleri için kurulan Migrant TV; Arapça, Farsça, Fransızca ve Somalice dillerinde YouTube yayınlarına başladı.

 
 
 
2020

İzmir Depremi

30 Ekim 2020’de İzmir’de meydana gelen deprem sonrası SGDD-ASAM depremden etkilenen ailelerin belirlenmesi ve insani yardım malzemelerinin dağıtılmasına destek olmak için 100’den fazla personelle sahadaki yerini aldı.

2020

BUGÜNE KADAR...

SGDD-ASAM bugüne kadar 85 farkı uyruktan en az 1.354.228 sığınmacı ve mülteciye toplamda 3.773.822 kez danışmanlık sağladı. 309.859’u kız, 342.364 oğlan çocuğu olmak üzere toplamda 652.223 çocuğa ulaşarak hassasiyet tespiti gerçekleştirildi ve toplamda 1.470.000 kez danışmanlık hizmeti verildi. 15.922 kız çocuğu, 18.436 oğlan çocuğu okula yönlendirildi. 362.088 mülteci kadına ulaşıldı ve danışmanlık hizmetleri verildi.