Küçük Bir Kız, Büyük Bir Umut: Küçük Amal

Yiyecek bulmaya giden ve bir daha geri dönmeyen annesini arayan Küçük Amal'ın yolculuğuna SGDD-ASAM eşlik edecek.

Amal adındaki, 9 yaşında Suriyeli bir mülteci kız çocuğunu simgeleyen 3,5 metre boyundaki bir kuklanın, Türkiye-Suriye sınırından İngiltere’ye uzanan, 4 ay sürecek yolculuğunu anlatan The Walk – Yürüyüş Projesi, Amal’ın 27 Temmuz’da Gaziantep’te atacağı ilk adımla başlayacak.

Yiyecek bulmaya giden ve bir daha geri dönmeyen annesini arayan Küçük Amal, ailelerinden ayrılarak yerinden edilmiş milyonlarca mülteci çocuğu temsil ediyor.

Amal, 27 Temmuz ile 3 Kasım tarihleri arasında Gaziantep’ten Manchester’a kadar sekiz ülke sınırını geçerek toplamda 8 bin km yol kat edecek. Amal ziyaret edeceği yerlerde 250’nin üzerinde uluslararası partner, sanatçı ve sivil toplum kuruluşu tarafından düzenlenecek kültür-sanat etkinlikleriyle karşılanacak.

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin (SGDD-ASAM)  baştan sona eşlik edeceği Küçük Amal’ın 2 haftalık Türkiye yolculuğu Gaziantep’te başlayıp, Adana, Tarsus, Mersin, Bozkır (Konya), Antalya, Pamukkale, Denizli, Selçuk, Urla ve İzmir’in ardından Çeşme’de son bulacak. Küçük Amal, yol boyunca pek çok proje ortağı kurum, sanatçı ve sivil toplum kuruluşları tarafından gerçekleştirilecek farklı kültür ve sanat etkinlikleriyle karşılanacak. SGDD-ASAM Al Farah Çocuk Korosu Gaziantep ve Adana’da açık hava konserleri ile Amal’a eşlik edecek.

KÜÇÜK AMAL NASIL YÜRÜYECEK?

3,5 metre boyundaki Küçük Amal, Adrian Kohler ve Basil Jones tarafından 1981’de Cape Town, Güney Afrika’da kurulan Handspring Kukla Kumpanyası tarafından tasarlandı. Ayaklık üzerinde yürüyen ve aynı zamanda kuklanın yüzüne hayat veren bir kukla sanatçısı ile her bir kolda birer kukla sanatçısı olmak üzere üç kukla sanatçısı Küçük Amal’a hayat verecek.

Küçük Amal’ın Yapım Hikayesi

Daha Fazla Bilgi

Dünya Engelliler Günü Sesli Fotoğraf Sergisi

Yaklaşık 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’de yaşayan, neredeyse her beş mülteciden biri engelli. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, UNFPA Türkiye; Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin (SGDD-ASAM) iş birliği ve Avrupa Birliği insani yardım fonlarının desteğiyle, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında hazırlanan Sesli-Fotoğraf Sergisinin açılışını yaptı. Engelli mültecilerin kendi çektikleri fotoğraflardan oluşan ve her fotoğrafın Türkçe, İngilizce, Arapça ve Farsça olarak sesli ve yazılı betimlemeleri eşliğinde açılan sergi, 2-5 Aralık tarihlerinde Ankara CerModern’de ziyaret edilebilecek.

Devamını Oku
EnglishFrenchGermanItalianTurkish