Proje Donörü:
PRM
Tamamlanma Tarihi:
Kasım 2020

Kentlerde Yaşayan Suriyeli Mülteciler için Bütüncül Destek ve Suriyeli Mülteciler İçin Eğitim Kampüsü Projesi ile mültecilerin koruma ihtiyaçlarının karşılanması ve yaşam becerilerinin geliştirilmesi için çok yönlü hizmetler sunuluyor.

Yaşam becerileri programları ve mesleki eğitimler aracılığıyla mültecilerin iş gücü piyasasına erişimlerine katkıda bulunulması hedeflenen projede, ev sahibi toplumla olan bağlarının ve sosyo-ekonomik hayata katılımın güçlendirilmesi amaçlanıyor.

İstanbul, İzmir ve Sakarya’da kurulan Çok Yönlü Destek Merkezleri’nde yararlanıcıların koruma ihtiyaçları tespit edilerek ilgili yönlendirmeler yapılıyor, vaka yönetimi ve takibi yoluyla psiko-sosyal destek faaliyetleri düzenleniyor, yararlanıcıların hak ve hizmetlere erişimi kolaylaştırılıyor. Sağlık taramaları ve tıbbi malzeme desteği sağlanarak ihtiyaç sahiplerine hizmetlere erişim için sağlık konusunda gerekli yönlendirmeler yapılıyor.

Adana ve İstanbul’da kurulan Yaşam Becerilerini Geliştirme Merkezleri’nde ise, mültecilerin ev sahibi toplumla uyumlarını güçlendirici eğitimlerle ve okul destek programları aracılığıyla mültecilerin özgüvenlerini geliştirmeyi amaçlıyor. Yaşam Becerilerini Geliştirme Merkezleri’nde mülteciler için Türkçe ve İngilizce kursları, mesleki eğitimler ve kapasite geliştirme ile ilgili destek faaliyetleri sunuluyor. Mülakat teknikleri ve CV hazırlama eğitimleri, bireysel mesleki danışmanlıklar ve iş fırsatlarına yönlendirmeler ile ihtiyaç sahiplerinin geçim kaynağına erişim imkânlarının arttırılması sağlanıyor. Projenin bir diğer önemli çalışması olan Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) hazırlık ve TÖMER kursları ile üniversiteye hazırlanan mülteci gençler destekleniyor.

EnglishFrenchGermanItalianTurkish