GÖNÜLLÜLÜK/STAJ

Siz de SGDD-ASAM gönüllüsü olmak ister misiniz?

Dünyada ve Türkiye’de her geçen gün önemini arttırmaya devam eden ‘Göç’ ve ‘Mültecilik’ olgularını yakından takip etmek isteyen gönüllü ve stajyerler arıyoruz.

 

Gönüllüler için projelerimiz

TOGETHER WE STAND
Projeye katılmak ve daha detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki internet sitesini ziyaret ediniz:
http://www.birliktemaeaan.org/

Proje Hakkında:
“Together We Stand” Projesi Ankara’da ASAM tarafından, İstanbul’da MUDEM tarafından yürütülmekte olup, GIZ ve ASAM işbirliği ile 18-30 yaşları arasındaki Suriyeli ve Türk gençlerin gönüllülük ve de proje konularında eğitilerek deneyim kazanmalarını, Suriyeli ve Türk toplulukların işbirliği ve beraberliğini geliştirmeyi hedeflemektedir.

Proje kapsamında 18-30 yaşları arasındaki Suriyeli ve Türk gençlere gönüllülük ve de proje yürütme, etkinlik düzenleme konularında üç günlük çalıştaylar düzenlenmektedir. Çalıştaylar sonunda katılımcı gönüllülerden Suriyeli ve Türk topluluklarını bir araya getirecek sanat, spor, kültür ve sosyal alanlarda dört adet etkinlik düzenlemeyi planladıkları bir proje teklifi sunmaları istenecektir. Proje teklifleri kurul tarafından değerlendirilecek olup kabul edilen teklifler için gönüllülere destek sağlanarak projelerindeki etkinlikleri gerçekleştirmeleri istenecektir. Etkinlikler gerçekleştirildikten sonra final raporu ile gönüllüler projelerini bitirmiş olmaları planlanmaktadır.

Proje sayesinde genç gönüllülere proje yazma, yürütme, etkinlik düzenleme, grup içerisinde çalışma ve takım yönetme becerisi kazandırılmış olacaktır. Ayrıca gerçekleştirilen etkinlikler ve mikro-projelerle Türk ve Suriyelilerin entegrasyonu, işbirliği, beraber yaşama ve birlikte toplumsal ve de faaliyete dayalı alanları paylaşmalarına imkan sağlanacaktır.

Ofislerimizde gönüllü olun

Stajyerler zorunlu veya gönüllü stajlarını ofislerimizde tamamlayabilir, gönüllüler ofislerde yürütülen etkinliklere katılabilir ve süpervizyon eşliğinde kendi etkinliklerini gerçekleştirebilirler. Ofislerimizde geçireceğiniz süre içinde aşağıdaki konularda bilgi ve deneyim edinebilirsiniz:

  • Dünyada ve Türkiye’de zorunlu göç eğilimleri,
  • Göç ve zorunlu göçü düzenleyen yasal prosedürler,
  • Mülteci ve sığınmacıların sığındıkları ülkedeki deneyimleri,
  • Mülteci ve sığınmacıların karşılaştıkları sorunlara çözüm üretme yolları (yasal-sosyal, psikolojik danışmanlık ve sağlık danışmanlığı),
  • Farklı mülteci ve sığınmacı grupları (genç, çocuk, kadın) ile düzenlenen etkinlikler ve etkileri

 

Başvuru Kriterleri

  • Üniversitelerin Sosyal bilimler, İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk ve Tıp bölümlerinde 3. veya 4. sınıf öğrencisi olmak ya da belirtilen bölümlerden mezun olmuş olmak,
  • Asgari staj ve gönüllülük süresi olan 3 ay boyunca haftada en az 3 tam gün devam edebilmek,
  • En az orta seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak,
  • Microsoft Office programlarına hakim olmak,
  • Göç, mültecilik, insan hakları konularında bilgi sahibi olmak veya öğrenmeye istekli olmak

 

Ofislerimizde gönüllü olmak için lütfen linkte yer alan başvuru formunu doldurunuz.