19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü

İnsanlığın zorlu süreçlerle karşı karşıya kaldığı son yıllar, bizlere insani yardım kavramının öneminin arttığı ve hiç gündemden düşmediği bir dönemi yeniden yaşatıyor.
19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü

19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü, dünyanın dört bir yanında, kendini görevine adamış olan ve içlerindeki insanlık, sevgi ve dayanışma duyguları ile fark yaratan insani yardım çalışanlarını onurlandırmaya ve insani yardım çalışmaları sırasında hayatını kaybedenleri anmaya adadığımız bir gün.

Dünya İnsani Yardım Günü, pekçok zorlukla karşı karşıya kalan çalışmalarını sürdüren insani yardım çalışanlarına hakkını verme günüdür. Bu özel gün, 2003 yılında Birleşmiş Milletler merkezine yapılan saldırı sonucu 22 Birleşmiş Milletler çalışanının hayatını kaybetmesiyle insani yardım alanında çalışanlara saygı amacıyla belirlendi. İnsani Yardım Günü, kendini insani yardıma adamış on binlerce kişiyi onurlandırmak için çok önemli bir fırsat.

İnsani yardım çalışanları tüm dünyaya ilham vermeye devam ediyor

İnsani yardımın amacı en başta, can güvenliklerinin olmadığı bir ortamda yaşamda kalmaya çalışan insanlara yardım etmek ve onların yanında olmaktır.İnsani yardım alanında çalışanlar her gün kim olduklarına ve nerede olduklarına bakmaksızın tüm dünyada milyonlarca insana yardım ulaştırıyor. Son 2 yılda tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi, dünya çapında insani yardım operasyonlarının önündeki en büyük zorluk oldu. Dünya İnsani Yardım Günü’nde, aylardır Covid-19 salgınıyla savaşan ve hayatlarını dünyanın en zorlu koşullarında başkalarına yardım etmeye adamış sağlık çalışanlarının özverisi ve çabası karşında duyduğumuz saygı sonsuz. Covid-19’u tedavi eden, savunmasız insanların ihtiyaçlarını karşılayan ve en başta kadın ve kız çocuklarına güvenli alan sağlayan insani yardım çalışanları tüm dünyaya ilham vermeye devam ediyor.

SGDD-ASAM İzmir depremi, Marmaris orman yangını ve Kastamonu sel felaketi gibi doğal afetlere müdahale ederek insani yardım ve afet sonrası iyileştirme çalışmalarını sürdürüyor. Dünya İnsani Yardım Günü’nde insanlığa emek veren, dayanışma gösteren tüm insani yardım çalışanlarına ve SGDD-ASAM personeline bir kere daha teşekkür ederiz. Covid-19 pandemisinin ve doğal afetlerin hayatı daha da zorlaştırdığı bu süreçte, SGDD-ASAM olarak insani yardım çalışanlarına destek sağlamak için var gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.

Daha Fazla Bilgi

Dünya Engelliler Günü Sesli Fotoğraf Sergisi

Yaklaşık 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’de yaşayan, neredeyse her beş mülteciden biri engelli. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, UNFPA Türkiye; Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin (SGDD-ASAM) iş birliği ve Avrupa Birliği insani yardım fonlarının desteğiyle, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında hazırlanan Sesli-Fotoğraf Sergisinin açılışını yaptı. Engelli mültecilerin kendi çektikleri fotoğraflardan oluşan ve her fotoğrafın Türkçe, İngilizce, Arapça ve Farsça olarak sesli ve yazılı betimlemeleri eşliğinde açılan sergi, 2-5 Aralık tarihlerinde Ankara CerModern’de ziyaret edilebilecek.

Devamını Oku