Ara
Close this search box.

Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez SGDD-ASAM’ı ziyaret etti

Birleşmiş Milletler (BM) Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez, SGDD-ASAM Genel Merkezi’ni ziyaret etti ve Migrant TV’ye özel röportaj verdi.
Alvaro Rodriguez SGDD-ASAM Genel Merkezini ziyaret etti

Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez SGDD-ASAM’ı ziyaret etti

Birleşmiş Milletler (BM) Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez, SGDD-ASAM Genel Merkezi’ni ziyaret etti ve Migrant TV’ye özel röportaj verdi.

SGDD-ASAM Genel Koordinatör Yardımcıları Buket Bahar Dıvrak ve Levent Ulusoy’un eşlik ettiği ziyarette, Alvaro Rodriguez’e SGDD-ASAM’ın çalışmaları hakkında kapsamlı bilgi verildi. Ziyarette, SGDD-ASAM Koruma Birimi Koordinatörü Hadi Alamlı derneğin mülteci koruma mekanizmaları ve saha ofislerinde verilen danışmanlık hizmetleri hakkında bilgilendirme yaptı. Ziyaretin ardından Alvaro Rodriguez, Migrant TV stüdyolarında SGDD-ASAM Genel Koordinatör Yardımcısı Buket Bahar Dıvrak ile bir röportaj gerçekleştirdi.

BM’nin Türkiye misyonunu ve Türkiye’de devam eden çalışmalarını anlatan Rodriguez, 3RP (Bölgesel Mülteci ve Dayanıklılık Planı), Paris İklim Anlaşması, göçle ilgili güncel gelişmeleri ve BM Misyonu’nun Ukraynalı sığınmacılara yönelik çalışmaları hakkında bilgi verdi. BM olarak Türkiye’nin insani faaliyetlerine destek olduklarını ve kalkınma odaklı çalışmalar yaptıklarını belirten Rodriguez, insani faaliyetlerin mültecilerin ihtiyaçlarına odaklandığını, kalkınma faaliyetleri ile kamu kurumlarının ve Türk vatandaşlarının desteklediğini söyledi. Rodriguez açıklamalarını şu sözlerle sürdürdü: 

Zorla yerlerinden edilenlerin sayısı yüz milyonu aştı

“BM Mülteci Örgütü ve BM Kalkınma Programı eş başkanlığında, ev sahibi nüfusu ve farklı bir koruma statüsüne sahip olan 3.8 milyon Suriyeli mülteciyi desteklemek üzere ulusal ortaklarla birlikte çalışan büyük bir BM kuruluşları ekibi var. Mülteciler, göçmenler ya da ülke sınırları içerisinde yahut ülkeler arasında hareket eden insanlar olsun, yerinden edilenler dediğimizde maalesef ki yüz milyonu aşkın insandan bahsediyoruz. Bu rakam muhtemelen nesillerdir gördüğümüz en yüksek seviyeye gelmiş durumda ve tabii ki Türkiye de dâhil birçok ülke için büyük bir güçlük arz ediyor. Afrika, Asya ve Avrupa arasındaki stratejik konumu göz önünde bulundurduğumuzda Türkiye bir köprü görevi görüyor ve insanlarda ya Türkiye’ye geliyor ya da Türkiye üzerinden geçerek Avrupa’ya ulaşıyor.” 

Sorunların çözümü için küresel dayanışma gerekiyor 

“Türk Hükümetinin bu yerinden edilmiş kişilere ev sahipliği yapmak durumunda kalması anlamına geliyor ve bu hiç de kolay bir iş değil. Bu gibi sorunlar uluslararası dayanışma ile yönetilmelidir ki, imkânlara sahip olan ülkeler bunlardan yoksun olan ülkelere mali destek ya da teknik destek verebilsin. Covid-19 pandemisi ile mücadele etmek için nasıl küresel dayanışmaya ihtiyacımız olduysa, göç meselesini ele almak için de küresel dayanışmaya ihtiyacımız var. Mülteci ve göçmen akınlarıyla nasıl başa çıkılacağı konusunda BM olarak tabii ki Türk Hükümeti, SGDD-ASAM ve diğer birçok STK ile hâlihazırda çok iyi bir ilişkimiz bulunduğu için oldukça şanslıyız.”

Alvaro Rodriguez - Buket Bahar Dıvrak - Migrant TV

Migrant TV’nin 7 dilde yayın yapması olağanüstü bir şey 

“Röportajımızda Migrant TV ile hakkında bir şeyler söylemek istiyorum. Yalnızca yerel halkın değil, aynı zamanda mültecilerin ve göçmenlerin de doğru bilgilere ihtiyacı var. Bu nedenle, çok mutluyum ve Migrant TV’yi kurduğu için SGDD-ASAM’ı tebrik ediyorum. Migrant TV ile ilgili olarak beni etkileyen şeylerden biri, hiç şüphesiz, 7 dilde yayın yapıyor olması, bu harika bir şey.”

SGDD-ASAM Genel Koordinatör Yardımcısı Buket Bahar Dıvrak’ın BM Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodriguez ile gerçekleştirdiği röportajın tamamına Migrant TV YouTube kanalından ulaşabilirsiniz.

Duyuru

İstanbul Temsilciliğimiz Okmeydanı'nda bulunan yeni binamızda hizmetlerine devam ediyor.

Duyuru

SGDD-ASAM İstanbul Temsilciliği Danışma Hattı hafta içi 09.00-12.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.