Ara
Close this search box.

Depremzede kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde

SGDD-ASAM Kadın Buluşması, deprem bölgesi illerinden yüzlerce depremzede kadını Gaziantep Rumkale’de bir araya getirdi.

Depremzede kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde

SGDD-ASAM Kadın Buluşması, deprem bölgesi illerinden yüzlerce depremzede kadını Gaziantep Rumkale’de bir araya getirdi.

Sosyal Gelişim ve Dayanışma Derneği’nin (SGDD-ASAM) organize ettiği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Buluşmasına katılan kadınlar, Gaziantep Rumkale’de bir araya geldi. SGDD-ASAM, 2008 yılından beri Kapadokya’da gelenekselleştirdiği kadın buluşmalarının rotasını yaşanan deprem felaketi sonrasında depremzede kadınlar için Rumkale’ye çevirdi.

6 Şubat depremleri ile hayatları oldukça zorlaşan depremzede kadınların güçlendirilmesi ve seslerini duyurabilmesi için düzenlenen etkinlikte, dayanışmanın ve bir arada olmanın önemi bir kere daha vurgulandı.

Kadınlar birlikte güçlü!

Gelenekselleşen Kadın Buluşmaları, geçmiş yıllarda her sene farklı coğrafyalardan gelen 2 bini aşkın kadınla Kapadokya’da gerçekleşiyordu. Buluşmalar ile kadınlar arasındaki dayanışmayı güçlendirmek ve farkındalık oluşturmak hedefleniyordu. “Kadınlar Birlikte Güçlü!” temasıyla düzenlenen etkinlikler, katılımcıları Kapadokya’nın eşsiz güzellikleriyle buluşturup onlara unutulmaz bir deneyim yaşatıyordu.

SGDD-ASAM bu sene de her sene olduğu gibi dayanışma içinde. Derneğin 2008’den bu yana Kapadokya’da gerçekleştirilen geleneksel kadın buluşması, bu sene depremden en çok etkilenmiş illerden kadın katılımcılar ile Gaziantep Rumkale’de düzenlendi.

SGDD-ASAM düzenlediği bu etkinlik ile muhteşem doğasıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Rumkale’de kadınların aralarında kurulan dayanışma köprüleriyle birbirlerinden ilham almasını, hayallerini gerçekleştirecek gücü bulmasını amaçladı.

Kadınlar hep birlikte, birlikten doğan güçlerini kutladı.
Kadınlar hep birlikte, birlikten doğan güçlerini kutladı.

Serüven yüzlerce kadının Rumkale’de bir araya gelmesiyle başladı. Katılımcılar ilk olarak tekneler ile Halfeti’ye geçti. Güneydoğu’nun otantik lezzet duraklarından biri olan Halfeti’de öğle yemeği yenmesinin ardından düzenlenen tek turu ile kadınlara antik dönemlerden kalma yapıların da bulunduğu bölgenin tanıtımı gerçekleştirildi.

Antakya Medeniyetler Korosu, şarkılarını kadınlar için söyledi

Doğa buluşmasının sonrasında, otobüslerle Gaziantep’e geçildi. Orada kadınlar, medeniyetler arasında köprü oluşturan ve evrensel bir dil olan müzik eşliğinde Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamaya devam etti. Etkinlikte “Ben” değil “Biz” duygusunu müzik ile kulağımıza fısıldayan Antakya Medeniyetler Korosu sahne aldı ve müzik dinletisi akşama kadar devam etti. Antakya Medeniyetler Korosu, barış ve kardeşlik mesajını birbirinden güzel makamlarla tüm coğrafyalara ithaf ederken eşsiz ezgileriyle kalplere de hitap etti.

Duyuru

İstanbul Temsilciliğimiz Okmeydanı'nda bulunan yeni binamızda hizmetlerine devam ediyor.

Duyuru

SGDD-ASAM İstanbul Temsilciliği Danışma Hattı hafta içi 09.00-12.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.