Ara
Close this search box.

Hayalleri yıkılmayan Aus, başarıdan başarıya koşuyor!

24 Ocak Uluslararası Eğitim Günü'nde Kayseri 1'incisi Türkiye 22'ncisi Aus'un hikâyesi ilham veriyor.

Hayalleri yıkılmayan Aus, başarıdan başarıya koşuyor!

24 Ocak Uluslararası Eğitim Günü'nde Kayseri 1'incisi Türkiye 22'ncisi Aus'un hikâyesi ilham veriyor.

10 yaşındaki Aus, 6 Şubat depreminden sağ kurtulan yüz binlerce çocuktan biri. Aus ve ailesi üç gün boyunca yaralı halde enkaz altında kaldı. Enkazdan kurtarılan aile, tedavinin ardından Kayseri’ye yerleşti. Otuza yakın akrabasını depremde kaybeden Aus, hayata sımsıkı tutunmaya devam ediyor. Bunun en büyük kanıtı da eğitim hayatındaki başarısı.

Aus, UNICEF iş birliğiyle çalışmalarını sürdüren Sosyal Gelişim ve Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) Kayseri Temsilciliği’nde psikososyal destek ve sağlık danışmanlığı alıyor. 

Yaşadığı tüm olumsuzluklara rağmen eğitimine deprem sonrası bıraktığı yerden başarıyla devam eden Aus, Millî Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği deneme sınavlarında Kayseri 1’incisi, Türkiye 22’ncisi oldu. Aus’un en sevdiği ders ise matematik. “En çok bölmeyi seviyorum” diyen Aus, “Eğitim çok güzel bir şey. Büyüyünce kan doktoru olup beni tedavi eden doktorlar gibi ben de başka insanları iyileştirmek istiyorum” diyor. İkinci en sevdiği ders konusu ise “İnsan Hakları”. Aus, “Bir çocuk hakkını almazsa çok bir şey yapamaz. Mesela, hayalindeki mesleği yapamaz” diyor. 

“Eğitim olmasa farklı meslekler olmazdı”

“Eğitim olmasa farklı meslekler olmazdı” diyen Aus, okuldaki derslerinin yanı sıra SGDD-ASAM Kayseri Temsilciliği’nde koro faaliyetlerine katılıyor, gitar çalmayı öğreniyor, resim yapıyor. Kitap okumayı, yeni bilgiler öğrenmeyi çok seven Aus’un kendi yaş kategorisinde kitap okuma birinciliği bile var. Şiire de merakı olan Aus, okul etkinliklerinde şiirleriyle sahne alıyor.

105 bin 200 kişinin örgün eğitime erişimine katkı sağlandı

SGDD-ASAM, çocukların sağlıklı bir geleceğe adım atması ve başarı dolu bir yaşam sürmesi için Türkiye’nin 28 ilindeki 46 temsilciliğiyle eğitim alanındaki çalışmalarını sürdürüyor. SGDD-ASAM 2019 yılından bugüne kadar yaş sınırı olmaksızın 105 bin 200 kişinin örgün eğitime erişimine katkı sağladı. 24 Ocak Uluslararası Eğitim Günü aracılığıyla tüm çocuklara nitelikli ve eşitlikçi eğitim imkânları sunulmasını diliyoruz.

Hayalleri Yıkılmadı | 24 Ocak Uluslararası Eğitim Günü

Aus ve nicelerinin hayalleri, bizim geleceğimiz!

Duyuru

İstanbul Temsilciliğimiz Okmeydanı'nda bulunan yeni binamızda hizmetlerine devam ediyor.

Duyuru

SGDD-ASAM İstanbul Temsilciliği Danışma Hattı hafta içi 09.00-12.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.