Hayatı Paylaşmak için Engel Yok #3AralıkDünyaEngellilerGünü

Hayatı, sevgiyi ve geleceği paylaşmak için engel yok. #3AralıkDünyaEngellilerGünü

Bugün, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılından beri uluslararası bir farkındalık günü olan #3AralıkDünyaEngellilerGünü.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, 7 milyardan fazla olan dünya nüfusunun 1 milyardan fazlasında çeşitli engellilik durumu bulunuyor. Dünya nüfusunun yüzde 15’ine denk gelen bu oran her yıl birçok nedenden dolayı giderek artıyor. 100 milyondan fazla engelli çocuğun bulunduğu dünyada engelli çocuklar, engelli olmayan çocuklara oranla çok daha fazla korunmaya ve fırsat eşitliğine ihtiyaç duyuyor.

Tüm dünyada yaşanan Covid-19 pandemi süreci toplumları oldukça derinden etkiledi ve engelli çocukların yaşadığı eşitsizlikleri daha da derinleştirdi. Başta çocuk ve kadınlar olmak üzere engelli bireylerin kapsayıcı, erişilebilir ve sürdürülebilir bir geleceğe ihtiyacı var.

SGDD-ASAM olarak, bu eşitsizlikleri biraz olsun ortadan kaldırabilmek için 1 Ocak 2019’dan itibaren 35.712 engelli bireye toplamda 246.003 kez danışmanlık sağladık.

Engelli bireylere eşit fırsatlar yaratmak için gelin engelleri hep birlikte kaldıralım.

Daha Fazla Bilgi

Dünya Engelliler Günü Sesli Fotoğraf Sergisi

Yaklaşık 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’de yaşayan, neredeyse her beş mülteciden biri engelli. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, UNFPA Türkiye; Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin (SGDD-ASAM) iş birliği ve Avrupa Birliği insani yardım fonlarının desteğiyle, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında hazırlanan Sesli-Fotoğraf Sergisinin açılışını yaptı. Engelli mültecilerin kendi çektikleri fotoğraflardan oluşan ve her fotoğrafın Türkçe, İngilizce, Arapça ve Farsça olarak sesli ve yazılı betimlemeleri eşliğinde açılan sergi, 2-5 Aralık tarihlerinde Ankara CerModern’de ziyaret edilebilecek.

Devamını Oku
EnglishFrenchGermanItalianTurkish