Ara
Close this search box.

Laptoplar sıvı temasıyla kullanıcı kullanımı sonucunda karşılaşmaktadır. Aynı zamanda sıvı teması kullanıcıların Laptop destek talebinde bulundukları arıza çeşitleri arasında oldukça fazla görülen bir arıza türüdür. Laptoplar sıvı temasıyla kullanıcı kullanımı sonucunda karşılaşmaktadır.  Aynı zamanda sıvı teması kullanıcıların Laptop destek talebinde bulundukları arıza çeşitleri arasında oldukça fazla görülen bir arıza türüdür.

Önemli; Eğer erken haber verip erken müdahale edilmesini sağlarsanız onarım maliyeti düşük olur. Sıvı teması kullanıcı hatalı olması nedeniyle bakım/onarım bedeli (cihazın adına zimmetli kişisi)  kullanıcısı tarafından karşılanmaktadır.

Bilgisayarlara Sıvı Teması Halinde Yapılması Gereken İşlemler

1- Öncelikle bilgisayarınız açık ise kapatın ve prize takılı ise hemen prizden çıkartın.

2- Bilgisayarınızı kapattıktan sonra bataryasını sökün. (Eğer Basitçe Sökülebilen Bir Model İse)

3- Sıvının daha derinlere girmesini önlemek için bilgisayarınızı ters şeklinde koyun. (ekran zarar görmeyecek şekilde kapağı açık yumuşak bir platforma (Kuru bir havlu ve bez benzeri) klavye kısmı yüzeye paralel şekilde konulabilir.) Bilgisayarın konulduğu platform sağlam ve bilgisayar çarpma vb. durumlara maruz kalabilecek yerlerde tutulmamalıdır. Özellikle evcil dostlarımızdan korumamız gereklidir. (Hem dostlarımızın hem de bilgisayarımızın zarar görmesini istemeyiz.)

4- Kısa süre içerisinde ASAM Bilgi İşlem Birimi ekibine bilgisayarınızı ulaştırın.

5- Bilgisayarınız onarılmadan, bilgisayarı açmayın.

  Ayrıca dökülen sıvı şekerli(kola, kahve, çay, meyve suyu, …)  ise kesinlikle teknik servis tarafından özel bir solisyon uygulanarak temizlenmesi gerekmektedir.

Her durumda kuruduktan sonra temizlenmezse dahi oksitlenme yaparak ilerleyen zamanlarda sorun çıkartır. Çıkacak sorunların başında klavyede bazı tuşların basmaması, veri yollarının iletimini keserek bilgisayarın çalışmaması veya tam performanslı çalışmaması hatta ciddi anakart arızalarına sebebiyet verebilir.

Bilgisayarınız ters çevrildikten sonra bataryayı takmadan ve hiç çalıştırmadan direk Bilgi İşlem Birimine haber verilip iletilmesi gerekir.

Bilgisayarlara Sıvı Teması Halinde Yapılmaması Gereken İşlemler;

1-  Çalışmaya devam etmek,

2- Kurutma makinası vb. sıcak hava ile kurutmaya çalışmak, Devrelerin ısınıp erimesine ve ciddi hasara neden olacaktır)

3- Kalorifer üstüne koymak,

4- Kuruduğunu düşünerek çalıştırmayı denemek,

5- Sıvı teması sonrası yüzeysel temizleyip çalıştırmaya devam etmek. İlk etapta sorun yokmuş gibi gözükse de zamanla oksitlenme yapacaktır. Sıvının devrelere ulaşıp ulaşmadığı anlaşılamadığı için dikkatli ve tedbirli olmak gereklidir.

Önemli; Eğer erken haber verip erken müdahale edilmesini sağlarsanız onarım maliyeti düşük olur. Sıvı teması kullanıcı hatalı olması nedeniyle bakım/onarım bedeli (adına zimmetli kişi)  kullanıcısı tarafından karşılanmaktadır.

Duyuru

İstanbul Temsilciliğimiz Okmeydanı'nda bulunan yeni binamızda hizmetlerine devam ediyor.

Duyuru

SGDD-ASAM İstanbul Temsilciliği Danışma Hattı hafta içi 09.00-12.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.