Migrant TV Youtube’da

Türkiye’de yaşayan sığınmacıların ülke ve dünya gündemine dair gelişmeleri takip edebilmeleri ve yaşamlarını kolaylaştırıcı bilgilere ulaşabilmeleri için kurulan Migrant TV yeni programlarına devam ediyor.

Covid-19 salgınıyla birlikte insanlık tarihinin en zorlu yıllarından biri geride bırakılırken, salgınla birlikte küresel ölçekte zaten var olan eşitsizliklerin daha da arttığı ve yoksulluğun derinleştiği görülüyor. SGDD-ASAM, Türkiye’de yaşayan sığınmacı ve mültecilerin, dil bariyeri olmaksızın etkili ve yaygın yollarla güvenilir ve doğru bilgiye erişimini sağlamak amacıyla kurduğu Migrant TV YouTube kanalı üzerinden Arapça, Farsça, İngilizce Fransızca Somalice ve Türkçe dillerinde yayınlarına devam ediyor.

Migrant TV program içeriklerini arttırmaya devam ediyor

Federal Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın finansal desteği ile yürütülen “Türkiye’deki Mültecilerin Yenilikçi İletişim Araçlarıyla Doğru Bilgiye Erişimlerinin Desteklenmesi Projesi” ile Migrant TV başta koruma, eğitim, sağlık gibi bileşenler olmak üzere sığınmacı ve mültecilerin temel hak ve hizmetlere erişim konusunda bilgilendirici içerikler üretiliyor. Bu bağlamda Türkiye’deki kayıt süreci, haklar ve yükümlülükler, düzensiz göç, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim, iş kültürü, çalışma izni ve iş gücü piyasasına erişim, Türkiye’deki sosyal, kültürel ve kentsel yaşam, Türkiye’deki hukuk sistemi ve adli yardım ile şiddetle mücadele için yasal mekanizmalara erişim gibi bilgilendirici yayınlar oluşturuluyor. Migrant TV yayın akışında düzensiz göçün getirdiği risk ve tehditlere dikkat çekilerek yasal ve güvenli yollardan üçüncü ülkelere gidiş konusunda bilgilendirmeler de yayın akışı içerisinde yer alıyor.

Dünya İnsan Ticaretiyle Mücadele Günü Özel Yayını

Migrant TV YouTube Kanalına Abone Olun

https://www.youtube.com/c/MigrantTV

Daha Fazla Bilgi

Dünya Engelliler Günü Sesli Fotoğraf Sergisi

Yaklaşık 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’de yaşayan, neredeyse her beş mülteciden biri engelli. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, UNFPA Türkiye; Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin (SGDD-ASAM) iş birliği ve Avrupa Birliği insani yardım fonlarının desteğiyle, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında hazırlanan Sesli-Fotoğraf Sergisinin açılışını yaptı. Engelli mültecilerin kendi çektikleri fotoğraflardan oluşan ve her fotoğrafın Türkçe, İngilizce, Arapça ve Farsça olarak sesli ve yazılı betimlemeleri eşliğinde açılan sergi, 2-5 Aralık tarihlerinde Ankara CerModern’de ziyaret edilebilecek.

Devamını Oku
EnglishFrenchGermanItalianTurkish