Ara
Close this search box.

Çocuk, Ergen, Aile Destek Merkezleri Projesi

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) iş birliğiyle başlatılan “Çocuk, Ergen, Aile Destek Merkezleri Projesi” ile acil durumlarda çocuklar ve aileleri için koruma hizmetleri ve psiko-sosyal iyilik halini arttırmaya yönelik destekleyici hizmetler sunuluyor.

Proje kapsamında kurulan 20 adet Çocuk, Ergen ve Aile Destek Merkezi; Adana, Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis ve Malatya illerinde hizmet veriyor. Bölgede görevli 5 adet Mobil Takım ise merkezlere erişimi kısıtlı kişiler için Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinde görev yapıyor.

Proje ile depremden etkilenen bölgelerde yaşayanlara, Geçici Barınma Merkezleri’ndeki bireylere ve yerinden edilmiş topluluklara ev sahipliği yapan bölgelerdeki kişilere hizmet veriliyor. 

Nisan 2023’te başlayan proje kapsamında hizmet sağlayan Çocuk, Ergen ve Aile Destek Merkezleri, “çocuk ve ergen dostu” güvenli ortamlar aracılığıyla, kız ve oğlan çocuklarının korunma, ruh sağlığı ve psikososyal iyilik hali, öğrenme, gelişme ve katılım haklarına erişimlerini odağında tutarak; depremden etkilenen çocuk ve ailelerine yönelik bütüncül hizmetler sunuyor. 

Çocuk ve yetişkinlerin karşı karşıya kaldığı koruma risklerini azaltmayı, dayanıklılıklarını ve iyilik hallerini arttırmayı hedefleyen Çocuk ve Aile Destek Merkezleri’nde; temel hak ve hizmetlere erişimin desteklenmesine yönelik hizmetler sunuluyor. Merkezlerde ayrıca yaş kategorisine uygun olarak çocuklara, kadınlara, ebeveynlere ve ailelere yönelik toplum temelli ruh sağlığı ve psiko-sosyal destek (MHPSS) faaliyetleri sunuluyor. Kadınlar için oluşturulan Anne-Bebek Köşelerinde beslenme, emzirme, hijyen uygulamaları ve erken çocukluk gelişiminin desteklenmesine yönelik çalışmalar yürütülüyor.

Detaylar

Donorler

UNICEF

Kapsam Alanı

Adana, Adıyaman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya

Çalışma Alanları

Koruma ve Düzensiz Göç, Psikososyal Destek

Duyuru

İstanbul Temsilciliğimiz Okmeydanı'nda bulunan yeni binamızda hizmetlerine devam ediyor.

Duyuru

SGDD-ASAM İstanbul Temsilciliği Danışma Hattı hafta içi 09.00-12.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.