Ara
Close this search box.

Dayanışma için Spor Projesi

Olimpik İltica Vakfı (ORF) tarafından finanse edilen “Dayanışma için Spor Projesi” T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın koordinasyonunda, Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ortaklığında yürütülüyor.

Adana, Ankara, Bursa, İstanbul, İzmir, Mersin, Şanlıurfa illerinde yürütülen proje ile geçici ve uluslararası koruma altındaki çocuklar ile ev sahibi topluma mensup çocukların spor aracılığı ile sosyal uyumunun güçlendirilmesi ve projede gerçekleştirilecek çalışmalar aracılığıyla risk altındaki çocukları tespit edip ilgili kurumlara yönlendirme yapılması hedefleniyor.

Projenin temelleri 2019 yılında başlayan “Geçici ve Uluslararası Koruma Altındaki Bireyler ve Ev Sahibi Toplum için Spor ile Sosyal Uyumu Güçlendirme Projesi” ile atıldı. 2022 yılının mart ayına kadar süren ilgili proje kapsamında 5 ilde 21 farklı branşta açılan spor kurslarına binlerce çocuk katıldı. Sporun evrensel dili sayesinde farklı kültürlere sahip çocuk ve gençler spor kurslarının yanı sıra spor festivalleri, gençlik kampları ve farkındalık artırma etkinliklerine de katıldı.

2022 yılında ilk projenin 2 fazı olarak başlayan “Dayanışma için Spor Projesi” kapsamında 7-18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlere yönelik çeşitli branşlarda spor kursları verilmeye devam ediyor. Sosyal uyumu güçlendirmeye yönelik kurslar aracılığıyla 12.600 çocuğa ulaşılması hedefleniyor. Kurs dönemlerinin sonlarında düzenlenecek festivallere başarılı sporcular ve sanatçıların davet edilip çeşitli kültürel ve sosyal aktivitelere yer verilmesi planlanıyor.

Ayrıca; liderlik özelliği gösteren ve kurslara katılımı yüksek olan çocukların T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı kamp merkezlerindeki “Genç Liderler Kampı”na dahil edilmesi de projenin çocuklara sağladığı imkanlar arasında yer alıyor.

Proje kapsamında kurslara katılacak çocukların ailelerine ve sosyal çevrelerine yönelik; tespit edilen ihtiyaca göre beslenme, hijyen, kişisel gelişim, çocuk hakları ve çocuk gelişimi gibi konularda farkındalık artırma etkinlikleri düzenleniyor.

Dezavantajlı ve risk altındaki yararlanıcılar için de koruma faaliyeti amaçlanan projede, hassasiyeti tespit edilen yararlanıcıların ilgili illerdeki SGDD-ASAM ofislerine ve ilgili kurumlara yönlendirmeleri yapılıyor.

Detaylar

Donorler

Olympic Refuge Foundation

Kapsam Alanı

Çalışma Alanları

Eğitim, Koruma ve Düzensiz Göç, Sosyal Uyum

Duyuru

İstanbul Temsilciliğimiz Okmeydanı'nda bulunan yeni binamızda hizmetlerine devam ediyor.

Duyuru

SGDD-ASAM İstanbul Temsilciliği Danışma Hattı hafta içi 09.00-12.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.