Ara
Close this search box.

Depremden Etkilenen İllerdeki Kadın ve Kız Çocuklarının Üreme Sağlığı Hizmetlerine Erişimlerinin Artırılması Projesi

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) desteğiyle ve T.C. Sağlık Bakanlığı koordinasyonuyla yürütülen “Depremden Etkilenen İllerdeki Kadın ve Kız Çocuklarının Üreme Sağlığı Hizmetlerine Erişimlerinin Artırılması Projesi” ile afetten etkilenen kişilerin sağlık hizmetlerine erişimlerinin kolaylaştırılması hedefleniyor.

Adıyaman’da uygulanan projede bağışıklama, erken tanı, sağlıklı beslenme, hijyen ve üreme sağlığı gibi alanlarda sunulan hizmetlerle toplum sağlığının korunması ve depremzedelerin yaşam kalitesinin desteklenmesi amaçlanıyor. Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü’nün yönlendirmesi ve koordinasyonunda faaliyet gösteren mobil ekipler ile ulaşılması güç bölgelerdeki kadınlara yönelik sağlık taraması programlarına katkı sağlanıyor.

Projede, “Kadın ve Üreme Sağlığı” odağında koruyucu sağlık hizmetleri ve birinci basamak teşhis, tedavi ve takip hizmetleri sunuluyor. Bu kapsamda bir Sağlık Konteyner Kliğini ve bir Mobil Sağlık Kliniği’nde görevli kadın doğum uzmanı, ebe hemşire, sağlık eğitmeni ve tercümanlar ile depremden etkilenen kadınların üreme sağlığı hizmetlerine erişimlerinin artırılması hedefleniyor.

Ergenlik dönemi ve kadın üreme sağlığıyla ilgili tıbbi muayene, acil obstetrik bakım gibi müdahalelerin sağlandığı projede, kadınlar ve kız çocukları için üreme sağlığı konularında farkındalık faaliyetleri düzenleniyor. Ayrıca hijyen, üreme sağlığı ve anne-bebek kitleri ihtiyaç sahibi depremzedelere ulaştırılıyor.

Detaylar

Donorler

UNFPA

Kapsam Alanı

Adıyaman

Çalışma Alanları

Sağlık

Duyuru

İstanbul Temsilciliğimiz Okmeydanı'nda bulunan yeni binamızda hizmetlerine devam ediyor.

Duyuru

SGDD-ASAM İstanbul Temsilciliği Danışma Hattı hafta içi 09.00-12.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.