Ara
Close this search box.

Oyun Terapisine İlişkin Kapasitenin Geliştirilmesi ve Özel İhtiyaç Sahibi Mülteci Çocukların İhtiyaçlarının Değerlendirilmesi Projesi

LEGO Vakfı desteğiyle yürütülen “Oyun Terapisine İlişkin Kapasitenin Geliştirilmesi ve Özel İhtiyaç Sahibi Mülteci Çocukların İhtiyaçlarının Değerlendirilmesi Projesi” çocuklara eşit gelişim fırsatları sunmayı ve 2-6 yaş aralığındaki çocukların iyilik halini artırmayı amaçlıyor.

Lego Vakfı’nın dünya çapında başlattığı “Build A World Of Play” Proje Yarışması’nda 10 finalistten biri olan Sosyal Gelişim ve Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM), toplumsal ve kültürel dinamiklere uygun tekniklerle oyun terapisi yaklaşımının etkililiğini teşvik ediyor ve yeni pratikler geliştiriyor. 300 interdisipliner uzman hakemin değerlendirmesiyle finale kalan proje; etkililik, uygulanabilirlik, topluluk merkezli olma ve sürdürülebilirlik kriterlerine göre değerlendirildi. 

Projenin temel hedefleri arasında; özel ihtiyaç sahibi mülteci çocukların gereksinimlerinin belirlenmesi, çocuklar için SGDD-ASAM merkezlerinde oyun terapisi için gerekli kapasitenin oluşturulması ve oyun terapisinin uygulanabilir bir yöntem olarak kullanılmasına ilişkin farkındalığın artırılması yer alıyor.

Çocukların erken yaşam deneyimlerinin, gelecekteki duygusal, bilişsel ve sosyal gelişimleriyle derinden ilişkili olmasından yola çıkılan proje ile toplumda hem olumlu hem de uzun vadeli etkiler hedefleniyor. Hem mülteci hem de ev sahibi topluluklardan özel ihtiyaç sahibi çocukların birlikte oynaması ve birbirinden öğrenmesi için ortak bir alan oluşturulması amacıyla “Leverage Box” fikri bulunan projede, her çocuğun eşit şartlara sahip olması hedefleniyor. 

Odak grup çalışmaları ve derinlemesine görüşmelerle bakım verenlerin de tüm aşamalara dahil edildiği proje 12 ay boyunca mülteci nüfusunun yoğun olduğu Adana, Ankara ve İzmir illerinde yürütülecek.

Detaylar

Donorler

Lego Foundation

Kapsam Alanı

Adana, Ankara, İzmir

Çalışma Alanları

Koruma ve Düzensiz Göç

Duyuru

İstanbul Temsilciliğimiz Okmeydanı'nda bulunan yeni binamızda hizmetlerine devam ediyor.

Duyuru

SGDD-ASAM İstanbul Temsilciliği Danışma Hattı hafta içi 09.00-12.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.