Ara
Close this search box.

Suriyeli Yardımcı Personel Programı

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) iş birliği ile yürütülen Suriyeli Yardımcı Personel (SYP) Programı ile Türkiye’de yaşayan sığınmacıların istihdam edilerek mevcut sosyal hizmet mekanizmalarına ve imkanlarına erişimlerinin mümkün kılınması amaçlanıyor.

Programda; Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Sakarya ve Şanlıurfa illerinde bulunan, SGDD-ASAM ofislerinde ve/veya diğer yerel paydaşlar ve kurumlarda görevlendirilmek üzere geçmişte Suriyeli Gönüllü Eğitim Personeli Teşvik (SVEP) Programı’nda yer almış 1.100 Suriyeli gönüllünün istihdamı hedefleniyor.

1.100 Suriyeli Yardımcı Personelin iş gücü kapasitelerini geliştirmek ve program aktiviteleri ve mülteci destek mekanizmasına efektif katılımlarını sağlamak amacı ile oryantasyon paketi ve eğitim materyallerinin program kapsamında sunulması hedefler arasında yer alıyor.

Sığınmacıların sosyal hizmetlere erişimlerini desteklemek maksadıyla, ilgili kurumlarda ihtiyaç halinde tercüme hizmeti sunmak, sosyal uyum alanında düzenlenecek her türlü farkındalık oluşturma ve eğitim çalışmalarına tercüme, lojistik ve organizasyonel destek sunmak, eğitimler ve toplantılar gibi etkinliklerde sözlü tercüme yapmak, gıda dışı yardım ve yardım kartı dağıtım vb. organizasyonlara destek olmak, ofislere erişemeyen hassas durumdaki sığınmacıların tespitini yapmak üzere saha tarama ve değerlendirme faaliyetlerinde tercüme hizmeti sunmak, SYP Programı kapsamında istihdam edilecek Suriyelilerin görev tanımları arasında bulunuyor.

Detaylar

Donorler

UNICEF

Kapsam Alanı

Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Malatya, Mersin, Sakarya, Şanlıurfa

Çalışma Alanları

Geçim Kaynaklarını Destekleme, Koruma ve Düzensiz Göç

Duyuru

İstanbul Temsilciliğimiz Okmeydanı'nda bulunan yeni binamızda hizmetlerine devam ediyor.

Duyuru

SGDD-ASAM İstanbul Temsilciliği Danışma Hattı hafta içi 09.00-12.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.