Ara
Close this search box.

Geçici ve Uluslararası Koruma Altındaki Bireyler ve Ev Sahibi Toplum için Spor ile Sosyal Uyumu Güçlendirme Projesi

Olimpik İltica Vakfı (ORF) tarafından finanse edilen “Geçici ve Uluslararası Koruma Altındaki Bireyler ve Ev Sahibi Toplum için Spor ile Sosyal Uyumu Güçlendirme Projesi” T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ortaklığında yürütülüyor.

Ankara, Bursa, Mersin, Samsun ve Şanlıurfa illerinde yürütülen proje ile geçici ve uluslararası koruma altındaki çocuklar ile ev sahibi topluma mensup çocukların spor aracılığı ile sosyal uyumunun güçlendirilmesi ve projede gerçekleştirilecek çalışmalar aracılığıyla risk altındaki çocukları tespit edip ilgili kurumlara yönlendirme yapılması hedefleniyor.

Proje kapsamında 8-18 yaş aralığındaki çocuk ve gençlere yönelik çeşitli branşlarda spor kursları veriliyor. Sosyal uyumu güçlendirmeye yönelik kurslar aracılığıyla her yıl 3600 çocuğa ulaşılması hedefleniyor. Kurs dönemlerinin sonlarında düzenlenecek festivallere başarılı sporcular ve sanatçıların davet edilip çeşitli kültürel ve sosyal aktivitelere yer verilmesi planlanıyor.

Ayrıca; liderlik özelliği gösteren ve kurslara katılımı yüksek olan çocukların T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı kamp merkezlerindeki “Gönüllü Liderler Kampı”na dahil edilmesi de projenin çocuklara sağladığı imkanlar arasında yer alıyor.

Proje kapsamında kurslara katılacak çocukların ailelerine ve sosyal çevrelerine yönelik; tespit edilen ihtiyaca göre beslenme, hijyen, kişisel gelişim, çocuk hakları ve çocuk gelişimi gibi konularda farkındalık artırma etkinlikleri düzenleniyor ve bu etkinliklerle on binden fazla kişiye ulaşılması hedefleniyor.

Projenin hedefleri arasında kurslara katılan çocukların sosyal çevrelerindeki 18 yaş üzerinde spora yeteneği ve ilgisi olan gençlerin keşfi de yer alıyor. Bu kişilere eğitimler düzenlenmesi ve mesleki sertifika verilmesi amaçlanıyor.

Dezavantajlı ve risk altındaki yararlanıcılar için de koruma faaliyeti amaçlanan projede, hassasiyeti tespit edilen yararlanıcıların ilgili illerdeki SGDD-ASAM ofislerine ve ilgili kurumlara yönlendirmeleri yapılıyor.

Detaylar

Donorler

Kapsam Alanı

Ankara, Bursa, Mersin, Şanlıurfa

Çalışma Alanları

Sosyal Uyum

Duyuru

İstanbul Temsilciliğimiz Okmeydanı'nda bulunan yeni binamızda hizmetlerine devam ediyor.

Duyuru

SGDD-ASAM İstanbul Temsilciliği Danışma Hattı hafta içi 09.00-12.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.