Ara
Close this search box.

SGDD-ASAM Depremin Ardından İzmirdeydi

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) İzmir Depremi’nin hemen ardından 120 personel ile birlikte saha çalışmaları, koruma faaliyetleri ve insani yardım malzemesi dağıtımı gerçekleştirdi.

SGDD-ASAM Depremin Ardından İzmirdeydi

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) İzmir Depremi’nin hemen ardından 120 personel ile birlikte saha çalışmaları, koruma faaliyetleri ve insani yardım malzemesi dağıtımı gerçekleştirdi.

SGDD-ASAM’ın başlıca Buca, Bornova, Bayraklı, Karabağlar, Seferihisar ve Konak bölgelerinde gerçekleştirdiği çalışmalarının odağında depremden en çok zarar gören hassas grupların başında gelen sığınmacılar yer aldı. SGDD-ASAM depremin ilk gününden beri, kamp ve kamp dışı alanlardaki faaliyetlerini İzmir Valiliği, İzmir İl Göç İdaresi Müdürlüğü (İGİM), İzmir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü (AÇSH), İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilgili makamlarla koordinasyon içerisinde yürüttü.

İhtiyaç analizi ile birlikte insani yardım malzemelerinin dağıtımı, koruma ve psikososyal destek danışmanlığı çalışmaları gerçekleştirildi. Çadır alanlarında kalmakta olan sığınmacılar ile iletişimin sağlanabilmesi için tercüman ve saha çalışanları görevlendirildi. Saha faaliyetlerine ek olarak daha önce SGDD-ASAM’dan hizmet alan danışanların da telefonla aranarak ihtiyaç tespitine dahil edilmeleri sağlandı. Bu tarama faaliyetleri kapsamında toplamda 10.437 hane ve 62.074 kişiye ulaşıldı. Taramada erişilen kişilerin %48,6’sının kadın, %51,4’ünün erkek olduğu görüldü. Erişilen kişilerin yarısının 18 yaşın altında olduğu tespit edildi ve 4.159 hanenin koruma riski değerlendirmesi orta ve daha yüksek seviyede olduğu tespit edildi. sığınmacı  nüfusun yoğun olduğu 6 ilçede saha faaliyetlerini sürdürdü. İhtiyaç analizi çalışmalarıyla belirlenen hassas durumdaki mültecilerin gıda ve barınma gibi ihtiyaçlarının karşılanması için çalışmalar gerçekleştirildi. SGDD-ASAM, bebek bezi, hijyenik ped, ıslak mendil, su, konserve gıda, battaniye, uyku tulumu gibi insani yardım malzemelerinin dağıtımı ile depremden etkilenen ailelerin acil ihtiyaçlarına destek oldu.

Saha çalışmalarına ek olarak afet sonrası müdahalenin bir parçası olarak İzmir’deki ofis ve merkezlerden telefon danışmanlığı ve lojistik destek sağlandı. SGDD-ASAM ayrıca, yardım malzemelerinin toplandığı depolama alanında İzmir Büyükşehir Belediyesi ile koordineli olarak çalışmalarını sürdürerek alanın düzenlenmesini ve yardım malzemelerinin sınıflandırılmasını gerçekleştirdi. SGDD-ASAM, İzmir Depremi sonrasında sahada gerçekleştirilen 40 günlük bu çalışmalar boyunca haftalık değerlendirme raporları hazırlayarak  sürece dair bilgilendirmede bulundu.