Ara
Close this search box.

SGDD-ASAM Ekipleri Yangın Söndürme Çalışmalarına Destek Sağladı

28 Temmuz’dan itibaren Türkiye’nin pek çok ilinde meydana gelen orman yangınları ile mücadele devam ediyor.

SGDD-ASAM Ekipleri Yangın Söndürme Çalışmalarına Destek Sağladı

28 Temmuz’dan itibaren Türkiye’nin pek çok ilinde meydana gelen orman yangınları ile mücadele devam ediyor.

Marmaris yangınının ilk günlerinden itibaren Acil Afet Müdahale Koordinasyonu Merkezi’ndeki çalışmalara katılan Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) ekipleri yangın söndürme ve soğutma çalışmalarına yönelik acil ekipman, gıda ve tıbbi ihtiyaç malzemelerinin sağlanmasına çalıştı.

Afet bölgesinde Muğla İl Emniyet Müdürlüğü koordinasyonunda AFAD, Muğla Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Muğla İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Muğla İl Sağlık Müdürlüğü, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, kolluk kuvvetleri ve Kızılay iş birliğinde Marmaris Kriz Masası kuruldu. Kriz Masası toplantılarına katılan SGDD-ASAM, ihtiyaç analizi sonrasında toplanan acil müdahale yardım malzemelerinin yangından etkilenen bölgelere ulaştırılması için lojistik destek sağladı.

SGDD-ASAM Acil Afet Müdahale Koordinasyonu Merkezi’ndeki çalışmalara katıldı

SGDD-ASAM Marmaris Kriz Masası ile gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Hisarönü bölgesinde kurulan Acil Afet Müdahale Koordinasyonu Merkezi’nde yürütülen çalışmalara katıldı. SGDD-ASAM İzmir Karabağlar Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezi’ne (GSEM) ait olan 2 adet Mobil Sağlık Kliniği Acil Afet Koordinasyon Merkezi’ne getirildi ve 112 Acil Yardım ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) iş birliğinde sağlık hizmetleri sağlandı. Mobil klinikler yangın söndürme çalışmalarında görev alan itfaiye ekipleri, arama kurtarma ekipleri ve gönüllülerin sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasında görev aldı.

Acil afet müdahale çalışmalarında görev alan kişilere verilen hizmetler kapsamında karbonmonoksit zehirlenmeleri, küçük yanık ve kesikler, böcek sokmaları, tansiyon düşüklüğü ve kalp ritim bozukluğu mobil kliniklerin en çok müdahale ettiği sağlık problemleri arasında yer aldı.

Aladağ ve Kozan’da kapsamlı çalışmalar yapıldı

Adana Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Birimi eşliğinde hane ziyaretleri yaparak ihtiyaç analizi gerçekleştiren SGDD-ASAM, yangından etkilenen kişilerin acil ihtiyaçlarının karşılanmasına destek oldu. Afet sonrası iyileşmenin sağlanabilmesi için gıda, hijyen ve diğer insani yardım malzemelerinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasına katkı sağlandı.

Duyuru

İstanbul Temsilciliğimiz Okmeydanı'nda bulunan yeni binamızda hizmetlerine devam ediyor.

Duyuru

SGDD-ASAM İstanbul Temsilciliği Danışma Hattı hafta içi 09.00-12.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.