Ara
Close this search box.

SGDD-ASAM Özel Ödülü Selçuk Şamiloğlu’nun

Bu yıl 35’incisi gerçekleştirilen yarışmada, Şamiloğlu “İdlip’te Eğitim Gören Çocuklar” fotoğraf serisi çalışmasıyla ödüle layık görüldü.

SGDD-ASAM Özel Ödülü Selçuk Şamiloğlu’nun

Bu yıl 35’incisi gerçekleştirilen yarışmada, Şamiloğlu “İdlip’te Eğitim Gören Çocuklar” fotoğraf serisi çalışmasıyla ödüle layık görüldü.

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin “Yılın Basın Fotoğrafları 2020” yarışmasında Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD-ASAM) Özel Ödülü’nü kazanan Hürriyet Gazetesi’nden Selçuk Şamiloğlu ödülü Emine Erdoğan’ın elinden aldı. Bu yıl 35’incisi gerçekleştirilen yarışmada, Şamiloğlu “İdlip’te Eğitim Gören Çocuklar” fotoğraf serisi çalışmasıyla ödüle layık görüldü.

Ödül töreninden sonra SGDD-ASAM Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak’a teşekkür ziyaretinde bulunan Şamiloğlu, “Fotoğraflarımla savaşa rağmen çok zor şartlarda bile olsa çocukların eğitim görmek için nasıl çabaladıklarını göstermek istedim” dedi. Eğitimin modern yapıların yanı sıra barakalarda, çamur içerisinde, çadırlarda ve açık havada bile yapıldığına dikkat çeken Şamiloğlu ödül kazandığı İdlip’te Eğitim Gören Çocuklar fotoğraf serisiyle ilgili olarak;  “Azez’de eğitim tamamen yok olmuş durumdaydı. Tüm okullar ya harabeye dönmüş ya da karargâha çevrilmişti. Çocuklar yine de, bu zor şartlar altında, çamur deryalarında, okula gitmeye çalışıyordu. Savaşı büyükler başlatıyor ama cezasını çocuklar çekiyor. Bu sıkıntıların en kısa zamanda son bulmasını ve çocukların düzgün bir yaşama kavuşmasını umuyorum” diye konuştu.

SGDD-ASAM Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, dünyadaki mülteci nüfusunun yüzde yetmişini kadın ve çocukların oluşturduğuna anımsatarak “Savaşın acılarını maalesef ki daha çok kadınlar ve çocuklar çekiyor. Çalışma, eğitimin aslında her ortamda yapılabileceğini gösteriyor ve çocuklara savaştan farklı bir yaşamın olabileceğini anlatmak açısından eğitim son derece önemli” dedi. Kavlak ayrıca 25 yıldan bu yana göç alanında çalışan ve adında sığınmacı kavramını barındıran ilk dernek olduklarını belirterek, “Yılın Basın Fotoğrafları yarışması kapsamında SGDD-ASAM ÖzelÖdülü bu yıl ilk kez verildi. Bu yıl derneğimizin kuruluşunun 25. yıl dönümü. Biz de bu ödül ile hem mültecilerin zor yaşam koşullarına dikkat çekmek, hem de bu konuda farkındalık yaratmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Ziyarete eşlik eden Türkiye Foto Muhabirleri Derneği Başkanı Rıza Özel, Türkiye’nin 4 milyona yakın mülteci ile dünyanın en büyük göçmen topluluğuna ev sahipliği yaptığını belirterek, Türkiye ve çevresinde yaşananların Yılın Basın Fotoğrafları ödüllerine de yansıdığını söyledi. Özel, “Sergilerimizde, yayınlarımızda ve organizasyonlarınızda SGDD-ASAM ile iş birliği yapmaktan çok mutluyuz. Destekleriniz için çok teşekkür ederiz.” dedi.