Ara
Close this search box.

Kentli Mültecilere Yönelik Koruma, Saha Ziyaretleri ve Çözümler Projesi

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) iş birliği ile yürütülen “Kentli Mültecilere Yönelik Koruma, Saha Ziyaretleri ve Çözümler Projesi”nde sığınmacı ve mültecilerin hak ve hizmetlere erişimlerine destek sağlanarak kamu kurum ve kuruluşları tarafından sunulan tamamlayıcı koruma hizmetlerine ulaşabilmeleri hedefleniyor.

Proje kapsamında kurulan 24 adet SGDD-ASAM Saha Ofisi, 3 adet SGDD-ASAM Kapsamlı Saha Ofisi ve mobil ekipler aracılığıyla sığınmacı ve mülteciler Türkiye’deki hak ve hizmetler konusunda bilgilendiriliyor, gerekli kurum ve hizmetlere yönlendiriliyor ve aciliyet gerektiren hallerde hassas durumdaki sığınmacı ve mültecilerin ihtiyaçları karşılanıyor.

Proje kapsamındaki 29 saha ofisinde mülteci ve sığınmacılara psiko-sosyal destek ve koruma hizmetleri veriliyor. Buna ek olarak Adana, Gaziantep ve İstanbul’da bulunan Kapsamlı Saha Ofisleri’nde koruma hizmetlerinin yanı sıra mülteci komiteleri ile sosyal uyum ve toplum temelli koruma çalışmaları yürütülüyor. Kayseri ve Amasya illerindeki saha ofislerinde kadın, gençlik ve mahalle komitesi gibi temalarla toplanan dayanışma grupları sosyal uyum faaliyetleri sürdürüyor.

Proje kapsamında Ankara, İzmir ve Gaziantep şehirlerinde mobil faaliyet gösteren ekipler SGDD-ASAM ofislerine erişimi olmayan mültecilere ulaşıyor ve tespit edilen ihtiyaçlar doğrultusunda yetkili kurum ve kuruluşlara yönlendirme yapıyor. Ege Bölgesi’ndeki düzensiz göç eğiliminin izlenmesi için İzmir’de faaliyet gösteren “Mobil Ekipler”, sınır geçişlerinde kurtarılan kişilerin temel ihtiyaçlarını tespit ediyor ve kolluk kuvvetlerine tercüman desteği sağlıyor.

Proje ile SGDD-ASAM tarafından yerel kurumlara ve diğer STK’lara yönelik bilgilendirme ve farkındalık arttırıcı çalışmalar yürütülüyor.

Detaylar

Donorler

UNHCR

Kapsam Alanı

Adana, Ankara, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri

Çalışma Alanları

Koruma ve Düzensiz Göç

Duyuru

İstanbul Temsilciliğimiz Okmeydanı'nda bulunan yeni binamızda hizmetlerine devam ediyor.

Duyuru

SGDD-ASAM İstanbul Temsilciliği Danışma Hattı hafta içi 09.00-12.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.