Ara
Close this search box.

Mülteciler İçin Kapsayıcı İşyerine Doğru Projesi

Inditex desteğiyle gerçekleştirilen proje ile tekstil fabrikalarında çalışan göçmen ve sığınmacı işçilerin haklarının korunması amaçlanıyor.

İş gücü piyasasına erişim hakkı, sığınmacıların ve göçmenlerin sürdürülebilir bir gelecek planlamasını sağlamak üzere önemli haklar arasında yer alıyor. Sığınmacı ve göçmen çalışanların işçi hakları konusundaki eğitimlere erişimi, çalışanların refahını ve iş yerinin sürdürülebilirliğini doğrudan etkiliyor.

Proje ile sığınmacıların, ev sahibi toplumun ve işverenlerin ihtiyaçlarının, karşılaştıkları güçlüklerin tespit edilmesi, sığınmacı çalışanların iş hayatındaki hak ve yükümlülüklerine dair farkındalıklarının artırılması sağlanıyor. Aynı zamanda çalışma ortamı içerisinde sosyal uyumun teşvik edilmesi ve projeye özgü bir destek mekanizması geliştirilerek sığınmacı çalışanların iş yeri ortamındaki motivasyonlarının artırılmasına ağırlık veriliyor.

Çalışanlar için eşit temsilin sağlanması ve çalışanlar arasında iletişimi güçlendirmek de projenin hedefleri arasında yer alıyor.

Adana, Bursa, İstanbul, İzmir, Mersin ve Kahramanmaraş’ta 12 ay boyunca yürütülecek projenin en önemli çıktılarından biri olarak “Communication & Inclusion” (CommIn) adı verilen bir mobil uygulama bulunuyor. “CommIn” aracılığıyla erişilebilecek olan eğitimlerin yer ve zaman gözetmeksizin hem çalışanlar hem de işverenlerce kolayca ulaşılabilir olması amaçlanıyor.

Detaylar

Donorler

INDITEX

Kapsam Alanı

Adana, Bursa, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Mersin

Çalışma Alanları

Geçim Kaynaklarını Destekleme, Sosyal Uyum

Duyuru

İstanbul Temsilciliğimiz Okmeydanı'nda bulunan yeni binamızda hizmetlerine devam ediyor.

Duyuru

SGDD-ASAM İstanbul Temsilciliği Danışma Hattı hafta içi 09.00-12.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.