Ara
Close this search box.

Toplum Merkezleri ve Yerel İnsiyatifler Projesi

“Toplum Merkezleri ve Yerel İnsiyatifler Projesi”, Avrupa Birliği ve Alman Hükümeti tarafından finanse ediliyor ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) iş birliğiyle yürütülüyor.

Proje kapsamında kurulan SGDD-ASAM Ankara Toplum Merkezi’nde yürütülen faaliyetler koruma ve kalkınma çalışmaları olmak üzere iki ana program altında sürdürülüyor.

Koruma programı kapsamında yürütülen faaliyetler mültecilerin koruma ihtiyaçlarının karşılanmasını, hak ve hizmetlere erişimlerinin kolaylaştırılmasını ve iyilik hallerinin desteklenmesini amaçlıyor. Bu faaliyetler farkındalık arttırıcı çalışmalarla destekleniyor. Bu kapsamda, psikolog, sosyal çalışmacı, saha çalışanı, dosya çalışanı ve sağlık eğitmeni aracılığıyla bireysel koruma ve toplum temelli koruma faaliyetleri yürütülüyor. Bireysel koruma faaliyetleri kapsamında sosyal danışmanlık, sağlık danışmanlığı, hukuki bilgilendirme ve psikolojik destek görüşmeleri gerçekleştirilirken; toplum temelli koruma faaliyetleri kapsamında mültecilerin kapasitelerini ve kendi kendine yeterliliklerini artırmaya yönelik “Dayanışma Grupları” ile “Kadın ve Çocuk Komisyonları” yürütülüyor.

Kalkınma programı kapsamında ise Halk Eğitimi Merkezleri iş birliğiyle yürütülen kurslarda, yıl boyunca yetişkin ve yaz dönemlerinde çocuklar için Türkçe dil eğitimleriyle dil bariyerinin aşılmasına katkı sağlanıyor. Mülteciler ve yerel halk arasındaki etkileşimi ve paylaşımı artırmaya yönelik olarak başta Belediyeler ve farklı sivil toplum paydaşları ile ortaklaşa üretilen içeriklerle sosyal uyuma katkıda bulunulması amaçlanıyor. 

Toplum Merkezi’nde yürütülen çalışmaların yanısıra projeye 2021 yılında eklenen mentörlük bileşeni ile İç Anadolu Bölgesi’nde belirlenen 4 yerel Sivil Toplum Kuruluşuna yönelik kapasite geliştirme faaliyetleri düzenleniyor. Bu kapsamda organizasyonel gelişim, insan kaynakları ve dökümantasyon konularında proje paydaşı yerel insiyatiflere ilgili eğitimlerin yanı sıra bire bir destek de sağlanıyor.

Detaylar

Donorler

GIZ

Kapsam Alanı

Ankara

Çalışma Alanları

Koruma ve Düzensiz Göç, Sosyal Uyum

Duyuru

İstanbul Temsilciliğimiz Okmeydanı'nda bulunan yeni binamızda hizmetlerine devam ediyor.

Duyuru

SGDD-ASAM İstanbul Temsilciliği Danışma Hattı hafta içi 09.00-12.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.