Ara
Close this search box.

Türkiye’deki Suriyeli Göçmenlerin Sağlık Hizmetlerine Erişimlerini İyileştirmek İçin Eşitlikçi Ve Kaliteli Temel Sağlık Hizmetlerinin Sağlanması Projesi

Türkiye’deki Suriyeli Göçmenlerin Sağlık Hizmetlerine Erişimlerini İyileştirmek İçin Eşitlikçi Ve Kaliteli Temel Sağlık Hizmetlerinin Sağlanması Projesi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve T.C. Sağlık Bakanlığı’na bağlı İl Sağlık Müdürlükleri tarafından WHO Mülteci Sağlığı Programı kapsamında yürütülüyor.

Proje ile, Suriyeli sağlık meslek mensuplarına verilen eğitimlerle doktor ve hemşireleri Türk sağlık sistemine entegre ederek, Suriyeli sığınmacıların kültür ve dil duyarlılığı göz önünde bulundurularak sağlık hizmetlerine erişimlerinin artırılması hedefleniyor. Bu sayede vakaların çözüme ulaştırılma süresi kısaltılarak Suriyelilere birinci basamak sağlık hizmetleri, psiko-sosyal destek ve danışmanlık hizmetlerinin verilmesi amaçlanıyor.

Proje kapsamında; Ankara, İzmir, Hatay ve Mersin illerinde bulunan Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezleri’nde 200 bin birinci basamak sağlık hizmeti verilmesi ve psiko-sosyal destek kapsamında 40 bin danışmanlık hizmeti verilmesi planlanıyor. Danışanlara hastane ve polikliniklerde tercüme desteği sağlanan projede, hastanelerdeki işlemler sosyal çalışmacılar ve saha çalışanları tarafından takip ediliyor.

Projenin ikinci bileşeni olan “Suriyeli Göçmenlere Evde Sağlık Bakımı ve Sosyal Hizmet Sunumu” kapsamında ise, Suriyeli hasta, yaşlı ve engelli bireylere evde bakım sağlayacak en az 350 Suriyeli evde sağlık bakımı destek elemanının eğitilmesi ve proje süresince 200 kişinin istihdam edilmesi amaçlanıyor. Sosyal çalışmacılar, saha çalışanları, psikologlar, tercümanlar, beslenme uzmanları ve sağlık eğitmenleri tarafından; doktor ve hemşirelerle ortak çalışmalar yapılarak yararlanıcılara yönelik farkındalık arttırıcı eğitim programları da proje çalışmaları arasında yer alıyor.

Detaylar

Donorler

WHO

Kapsam Alanı

Ankara, Hatay, İzmir, Mersin

Çalışma Alanları

Sağlık

Duyuru

İstanbul Temsilciliğimiz Okmeydanı'nda bulunan yeni binamızda hizmetlerine devam ediyor.

Duyuru

SGDD-ASAM İstanbul Temsilciliği Danışma Hattı hafta içi 09.00-12.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.