Ara
Close this search box.

Mülteci Çocuklara Yönelik Al Farah Çocuk ve Aile Destek Merkezleri Projesi

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) iş birliğiyle 2016 yılında başlayan “Mülteci Çocuklara Yönelik Al Farah Çocuk ve Aile Destek Merkezleri Projesi” ile sığınmacı çocuklar, gençler ve aileleri için koruma hizmeti sunuluyor ve gerekli yönlendirmelerle birlikte gelişimlerini en verimli şekilde sağlamaları için çocuk dostu çalışmalar yürütülüyor.

Proje kapsamında kurulan “Al Farah Çocuk ve Aile Destek Merkezleri”, hassas durumdaki sığınmacı çocukların, gençlerin ve ailelerin duygusal güçlenmesi, sosyal uyumun teşvik edilmesi, günlük yaşamda ihtiyaç duyulan bilgi ve becerilerin kazandırılması yönünde kapsamlı hizmetler sunuyor. Bu kapsamda ulusal ve yerel çocuk koruma sistemlerini destekleyici nitelikteki merkezler en hassas ve erişilmesi zor durumdaki sığınmacı çocukların acil koruma ihtiyaçlarının tespit edilmesi, yönetilmesi ve yönlendirilmesinde önemli rol oynuyor.

T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı’nca yürütülen kayıt süreçlerine ilişkin ailelerin bilgilendirildiği ve hizmetlere erişimlerinin kolaylaştırılması için destek verilen proje ile sığınmacı nüfusun yoğun olduğu iller olan İstanbul (Kırklareli ve Edirne’yi kapsayacak şekilde), Ankara, Adana, Gaziantep ve İzmir’de (Manisa ve Aydın’ı kapsayacak şekilde) bulunan 5 merkez; mülteci çocuk ve ailelerine destek sağlamaya yönelik “çocuk ve aile dostu” güvenli ortamlar olarak hizmet veriyor.

İlgili merkezlerde, tercümanların desteği ile alanında uzman çocuk koruma sorumluları, sağlık eğitmenleri, engelli uzmanları, psikologlar, dosya çalışanları, gençlik çalışanları ve mobil takımlar hizmet sunuyor. Bu merkezlere ek olarak, Bursa, Kayseri (Nevşehir, Kırşehir ve Niğde illerini de kapsayacak şekilde) Mersin ve Van Saha Ofislerinde 18 yaş altındaki yararlanıcıların ihtiyaç ve durum tespiti, koruma ve psikososyal destek faaliyetlerini içeren hizmetler sunuluyor.

Sınır bölgelerindeki saha ofislerinde görevli proje ekibi ile Balıkesir, Çanakkale ve Muğla illerinde de düzensiz göç halindeki çocuklara ulaşılarak destek sunuluyor. Ayrıca Antalya’da Akdeniz Mobil Ekibi bölgede çocuk ve kadınlara yönelik çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Adana Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul/Avcılar Belediyesi ile yapılan iş birliği kapsamında tercümanlar ve dosya çalışanlarıyla birlikte belediye binaları içerisinde hizmet verilen projede, ek olarak 3 mobil danışmanlık aracı ofislere erişemeyen sığınmacıların yoğun olarak yaşadığı mahallelerde çalışmaları sürdürüyor.

Detaylar

Donorler

UNICEF

Kapsam Alanı

Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri

Çalışma Alanları

Sağlık, Sosyal Uyum

Duyuru

İstanbul Temsilciliğimiz Okmeydanı'nda bulunan yeni binamızda hizmetlerine devam ediyor.

Duyuru

SGDD-ASAM İstanbul Temsilciliği Danışma Hattı hafta içi 09.00-12.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.