Kentli Mültecilere Yönelik Koruma, Saha Ziyaretleri ve Çözümler Projesi, Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) iş birliği ile yürütülüyor. 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremin ardından kapsamı genişletilen proje ile depremzedelere koruma hizmeti sunulmaya başlandı.
Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) iş birliğiyle yürütülen “WFP SES ile Erken İyileşme Projesi”, Pazarcık Depremi ve sonrasında yaşanan afetlerden etkilenen illerde yaşayan, deprem sebebiyle işsiz kalmış ve ihtiyaç sahibi depremzedelerin geçim kaynaklarına erişimini sağlamayı amaçlıyor.
Olimpik İltica Vakfı (ORF) tarafından finanse edilen “Dayanışma için Spor Projesi” T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın koordinasyonunda, Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ortaklığında yürütülüyor.
Inditex desteğiyle gerçekleştirilen proje ile tekstil fabrikalarında çalışan göçmen ve sığınmacı işçilerin haklarının korunması amaçlanıyor.
T.C. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı ile T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü arasında 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu çerçevesinde imzalanan iş birliği protokolü kapsamında, geçici koruma ve uluslararası koruma kapsamındaki yabancıların ülkemizdeki sosyal, ekonomik ve kültürel hayata uyumlarının kolaylaştırılması amacıyla Sosyal Uyum ve Yaşam Eğitimi Programı tasarlanmış ve 2019 yılında İstanbul, Ordu ve Karabük’te pilot olarak uygulanmaya başlanmıştır.
Olimpik İltica Vakfı (ORF) tarafından finanse edilen “Geçici ve Uluslararası Koruma Altındaki Bireyler ve Ev Sahibi Toplum için Spor ile Sosyal Uyumu Güçlendirme Projesi” T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ortaklığında yürütülüyor.
“Toplum Merkezleri ve Yerel İnsiyatifler Projesi”, Avrupa Birliği ve Alman Hükümeti tarafından finanse ediliyor ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GİZ) iş birliğiyle yürütülüyor.
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) iş birliğiyle 2016 yılında başlayan “Mülteci Çocuklara Yönelik Al Farah Çocuk ve Aile Destek Merkezleri Projesi” ile sığınmacı çocuklar, gençler ve aileleri için koruma hizmeti sunuluyor ve gerekli yönlendirmelerle birlikte gelişimlerini en verimli şekilde sağlamaları için çocuk dostu çalışmalar yürütülüyor.