Ara
Close this search box.

Sığınmacılar için özel danışmanlık hattı

Sığınmacılar, pandemi döneminde aradıkları soruların cevabına kendileri için kurulan danışmanlık hattı sayesinde kolayca ulaşıyor.
SGDD-ASAM UNICEF Al Farah Danışmanlık Hattı

Sığınmacılar için özel danışmanlık hattı

Sığınmacılar, pandemi döneminde aradıkları soruların cevabına kendileri için kurulan danışmanlık hattı sayesinde kolayca ulaşıyor.

UNICEF (Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu) ile Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nin (SGDD-ASAM) 2016 yılından bu yana iş birliği içerisinde yürüttüğü Sığınmacı ve Göçmen Çocuklara Yönelik Al Farah Çocuk ve Aile Destek Merkezleri Projesi kapsamındaki faaliyetlerine ek olarak kurulan danışmanlık hattı ile pandemi nedeniyle SGDD-ASAM merkezlerine gitme imkanı olmayan kişilerin ihtiyaç duydukları bilgilerin hızlı ve kapsamlı bir şekilde yanıtlanması hedefleniyor. Hafta içi her gün 09:00-12:30 ve 13:30-17:30 saatleri arasında ulaşılabilen danışmanlık hattı Arapça, Farsça, İngilizce, Fransızca ve Türkçe dillerinde hizmet sağlıyor.

Başta çocuklar ve kadınlara hizmet veriliyor

SGDD-ASAM Genel Koordinatör Yardımcısı Av. Ayşegül Yalçın Eriş, danışmanlık hattının başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere ihtiyaç duyan tüm ailelere hizmet vermeyi amaçladığını; çocuk korumanın yanı sıra hak ve hizmetlere erişim yönünde danışmanlıkların da verildiğini söyledi. Eriş, “Pandemi ortamının getirdiği ilave zorlukları düşündüğümüzde, doğru ve güncel bilgiye zaman ve mekân kısıtlaması olmaksızın ulaşmanın giderek artan önemini hepimiz biliyoruz.  Uygulamaya geçirdiğimiz Danışmanlık Hattı, tüm Türkiye’den ulaşılıyor. Danışma Hattını arayan yararlanıcılara sağlık, eğitim, sosyal yardım gibi konularda kuruluşların sağladığı hizmetler ve bu hizmetlerden nasıl yararlanılacağı ile ilgili bilgilendirme yapılıyor. Şu anda Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Adana’da bulunan Al Farah Çocuk ve Aile Destek Merkezleri ile Mersin, Kayseri, Van ve Bursa’da bulunan saha ofislerimizde yararlanıcılarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz. Bununla beraber pandemi kısıtlamaları ya da farklı nedenlerle ofislerimize gelemeyen ihtiyaç sahibi kişilere destek amacıyla bu hizmeti başlattık. Bu sayede, Türkiye’de göç alanında en yaygın sivil toplum kuruluşu olan Derneğimiz, Geçici Koruma veya Uluslararası Koruma altındaki sığınmacılara hizmet sağlamaya devam edecek” diye konuştu.

SGDD-ASAM iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Duyuru

İstanbul Temsilciliğimiz Okmeydanı'nda bulunan yeni binamızda hizmetlerine devam ediyor.

Duyuru

SGDD-ASAM İstanbul Temsilciliği Danışma Hattı hafta içi 09.00-12.30 saatleri arasında hizmet vermektedir.